دوشنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۲
دندان های مصنوعی
دندان های مصنوعی

دندان های مصنوعی

دندان های مصنوعی

کسانی که دندان هایشان را از دست داده اند به خوبی می دانند که جویدن غذا برایشان مشکل آفرین است. این افراد ممکن یک یا چند دندان خود را از دست داده باشند که علاوه بر نازیبا شدن چشم انداز دهانشان، مجبورند غذا را بیشتر بجوند که همین کار موجب درد گرفتن و خسته شدن فک هایشان شود.

مشکلات گوارشی و هاضمه به وجود می آید. اهمیت داشتن دندان های سالم به اندازه ای است که باید گفت برای داشتن بدنی سالم ، باید دندان های سالمی داشت.

چاره کار چیست؟ آیا باید به دلیل نداشتن دندان های سالم رنج برد؟

افرادی که به هر دلیل دندان ها و یا تعدادی از آنه را از دست داده اند می توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند.

امروزه دندان های مصنوعی در انواع گوناگون متصل به فک ، پل دار و … موجود است. این دندان ها گاه چنان استادانه و با دقت ساخته می شوند که بسیار طبیعی به نظر می رسند.

پل دندان

دندان های مصنوعی گاه به فک متصل می شوند و گاه به صورت پل به یکدیگر وصل می شوند.

با استفاده از یک روش قدیمی می توان دندان مصنوعی را به کمک قلاب به دندان های طبیعی وصل کرد. امروزه این روش را کمتر می پسندند. چون گیره ها (که فلزی هستند) به هنگام صحبت کردن و خندیدن نمایان می شوند.

استفاده از این روش برای دندان های عقبی که کمتر به چشم می آیند مناسب تر است. البته در سال های اخیر دندان هایی ساخته شده اند که بدون استفاده از گیره و قلاب در جای خود محکم می شوند.

و اما پل های دندان:

چشم انداز زیبا و بی دردسر بودن ، دو ویژگی مهم پل های دندان است.، استفاده از پل های دندان به قدری راحت است که گاه بیمار فراموش می کند که دندان هایشان مصنوعی هستند ، اما در مواردی هم برای ترمیم دندان ها از اتصال استفاده می کنند.

پل های چسبان

در صورتی که ستون و پای های کنار دندان ، سالم و بدون پرشدگی است، می توان از پل چسبان استفاده کرد تا دندان ها زیباتر به نظر برسند. در این روش ،برخلاف روش اتصال، فقط کمی از مینای دندان تراش می شود(این روش باعث محاظت دندان های  سالم نیز می شود) سپس پل های چسبان را به محل های تراش خورده می چسبانند.

پایه ای از تیتانیوم

تیتانیوم نوعی فلز است که از آن به عنوان پایه مصنوعی دندان استفاده می شود. به این منظور ، تیتانیوم را در استخوان فک می کارند. و البته این فلز ، آزمایش خود را به خوبی پی داده است.

پس از آنکه پایه مصنوعی کاشته شد، می توان آن را را با روکش های مصنوعی روکش کرد تا شبیه دندان شود.

برای کاشت پایه های مصنوعی باید از بی حسی موضعی کمک گرفت . طول درمان ، با توجه به شرایط مختلف (وضع لثه، فک ، دندان ها و…) ۶ تا ۱۸ ماه خواهد بود.

پس از آن که پایه ها در داخل استخوان فک محکم شد ، برای حفظ پاکیزگی آن موقتا روکشی از سرامیک روی پایه می گذارند. پس از ۸ تا ۱۰ هفته ، عضو مصنوعی،دندان و لثه به حالت طبیعی بر می گرددو همین که اطراف پایه مصنوعی به وسیله لثه پوشانده شد( این حالت به دنبال ترمیم لثه به وجود می آید). روکش را بر می دارند و روکش دائمی را جایگزین می کنند.

این دندان ها به قدری طبیعی به نظر می رسند که گاه تشخیص آن از دندان های طبیعی ، دشوار است و فقط به وسیله عکس رادیولوژی تشخیص داده می شوند.

 

پروتز ها

بر اساس آنچه گفته شد، دو نوع پروتز در دسترس است.

پروتز های متحرک(دندان های مصنوعی جدا شدنی):

این دندان ها به وسیله اتصال ، محکممی شوند.

پروتز های ثابت(دندان های مصنوعی جدا نشدنی):

این دندان ها به سادگی به دندان های مجاور وصل می شوند.

بازگشت به حالت طبیعی

استفاده از روش های متعدد و مختلف ترمیم و بازسازی دندان ها و لثه ها با یک هدف کلی انجام می شود و آن سالم شدن ، مرتب شدن و منظم شدن دندان هاست و این راز مهم سلامتی است. از طرفی ، بازسازی ، ترمیم و اصلاح نواقص  دندان ها ، کاری پر هزینه ، وقت گیر و نسبتا پر دردسر است.

بنابراین در پایان بار دیگر توصیه می کنیم که به شدت مراقب دندان هایتان باشید تا آسیب نبینند. در صورتی که با تمام مراقبت ها و رعایت اصول بهداشتی ، دچار مشکل شدید ، حتما به سرعت به نزد دندان پزشک بروید تا دندان هایتان را معالجه کند. در این راه همکاری نزدیک دوستانه بیمار و دندان پزشک ، بسیار مهم است. بیمار باید بداند که دندان پزشک دوست او و دوست دندان های او است و هدفی جز خدمت کردن ندارد و دندان پزشک هم باید بداند که بیمار برای باز یافتن سلامتی دندان هایش به او نیاز دارد و مورد اعتماد او است.

نکته مهم بعدی اینکه هر فرد ، ضمن مراقبت از دندان هایشان حتما باید در طول سال، حداقل دوبار به دندان پزشک مراجعه کند تا وضعیت سلامت دندان ها را کنترل کند.

به یاد داشته باشید که دندان های ترمیم شده مانند دندان های سالم به مراقبت نیاز دارند.

هر گاه به دندان پزشک مراجعه کردید ، حتما اطلاعات کامل و دقیقی در مورد دندان هایتان به دندان پزشک بدهید.

مطالعات طولانی نشان می دهد که بافت پیوندی در ۹۷ درصد بیماران تا ۸ سال به شکل اولیه باقی می ماند.

با استفاده از روش های گوناگون بازسازی و ترمیم می توان جای خالی دندان ها را پر کرد.

 

دندان مصنوعی,پروتز دندانی,دندان,دندان پزشک,پروتز های متحرک,پروتز های ثابت,دندان مصنوعی,دندان های مصنوعی,پروتز ها,دندانهای مصنوعی جدا نشدنی,دندان های مصنوعی جدا شدنی,,,,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دو =