جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸
خواص عرق بیدمشک

خواص عرق بیدمشک

خواص عرق بید مشک

گیاه دارویی بید مشک به عنوان نخستین درختان در شمال غرب ایران شکوفه میکنند. این درخت نام نژادی از درخت بید است که اندازه آن از بید معمولی کوچکتر میباشد. طبیعت گیاه بید مشک سرد و تر است و سردرد را تسکین می دهد. جالب است بدانید که گل های این گیاه از برگ های آن زودتر ظاهر می شود. عرق بیدمشک از اسانس گل هایی این گیاه گرفته میشود که همراه با شربت و برای معطر شدن شربت مصرف میشود. همچنین از شربت آن به عنوان نوشیدنی خوش طعم و معطر در مراسم ها استفاده می شود. تهیه این عرق در روزهای آغازین بهار یکی از سنتهای دیرین خانوادهای آذربایجان است. عرق بیدمشک به شکل سنتی و به وسیله دستگاهای تعریق انجام می گیرد.

خواص بید مشک

  • تسکین دهنده اعصاب، درمان کم خونی و ناراحتی قلبی و تقویت کننده و محرک قوای جنسی.
  • تقویت کننده قلب و دستگاه گوارش ، آرام بخش، اشتها آور و رفع کننده خستکی و درد {به دلیل ترکیباتی مانند ژرانیون سالیسین، تانن}.
  • جوشانده برگ آن همراه عسل آرام کننده اعصاب و جوشانده گل آن بیماری های مانند افسردگی بیماری های روماتیسمی و درد های عضلانی را درمان میکند.
  • جوشانده برگ یا پوست درخت بید مشک دفع کننده انگلها وکرم های معده و روده نیز میباشد.
  • تب بر ،خواب آور، و قند خون را پایین می آورد {بدون مواد شیرین کننده}
  • اگر زالو در حلق فردی رفته باشد و به حلق یا اطراف آن چسپیده باشد، با غرغره کردن عصاره برگ درخت بیدمشک زالو از عضو جدا می شود.
  • برای سردردهایی که علت نامعلومی دارند و برای از بین بردن بوی دهان{ با جوشاندن برگ درخت بید }

مضرات عرق بید مشک
به دلیل وجود جزء الکلی برخی گیاهان استفاده بیش از حد اغلب عرقیات می تواند موجب ضعف وحتی کوری گردد البته این امر بیشتر در گیاهانی وجود دارد که دارای ساقه های چوبی هستند و بید مشک وگلاب ودیگر از هار غالبا از این امر مستثنا می شوند. علت سریع نفوذ عرقیات وجود الکل در آن است. البته به اعتقاد عده ای عرقیات هیچ ضرری ندارد و پدیده ای بوجود آمده که باعث شده برخی از مردم به پشتوانه این اعتقاد انواع و اقسام عرقیات را در منزل بصورت مکرر استفاده کنند.
از آنجایی که هر گونه تشنج جسمی و روحی در سلامت آینده کودک تاثیر گذار هستند. درباره مصرف عرق بید مشک در زنان حامله توصیه میشود که زنان شیرده وباردار مجاز به مصرف عرق بید مشک نیستند.

طرز تهیه شربت بید مشک:

مواد اولیه :
شکر به مقدار لازم
آب دو لیوان
عرق بیدمشک نصف پیمانه
طرز تهیه:
ابتدا آب را درون قابلمه‌ای ریخته، و آن را روی حرارت می‌گذاریم وقتی که آب به جوش آمد شکر را به آن اضافه نموده و می‌گذاریم تا دو دقیقه بجوشد، سپس آن را از روی حرارت بر می‌داریم تا سرد شود. بعد آب، شهد و عرق بیدمشک را به میزان دلخواه مخلوط کرده، می‌توانید در پایان کمی هم گلاب و زعفران به شربت اضافه کنید تا خوش عطرتر شود. نحوه استفاده قبل از هر غذا یک استکان.

 

 

bid meshk plant sweat Properties, خواص عرق بیدمشک, خاصیت های بیدمشک,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =