شنبه , ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
جنین در هفته 24 بارداری

جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

جنین در هفته ۲۴ بارداری

وضعیت جنین

صورت بچه شکل گرفته است، بچه تقریبا ۲۱ سانتی متر طول دارد (تقریبا اندازه کاغذ A4) و ۶۸۰ گروم وزنش است. به طور پیوسته مقدار ۱۷۰ گرم در هفته اضافه وزن پیدا میکند. بیشتر این وزن بخاطر اندام های در حال رشد او است. استخوان ها، عضلات و تجمع چربی در بدن بچه.

این چهره زیبا هر چند هنوز خیلی کوچک است تقریبا به طور کامل شکل گرفته است که با مژه ها و ابروها و موها کامل شده است. موی نوزاد مشکی ، بور یا قهوه ای است؟ الان طره های گیسوی او سفید هستند چون هنوز هیچ پیگمنتی ندارد.

چربی ای که قرار است زیر پوستش قرار بگیرد هم هنوز دیده نمیشوند. تا زمانی که آن ذخیره های چربی ساخته شوند، پوست خیلی حساس بچه هنوز روشن و شفاف میماند که یعنی اگر از نزدیک نگاهی بیاندازید، میتوانید به وضوح تمام اندام ها، استخوان و رگهای خونی او را ببینید.

شنوایی جنین

در استدیوی گهواره کوچک تا این روزها چه نوایی پخش می شود؟

تمام صداها توسط بچه درون شکم تان شنیده میشوند: بازدم هوا از ریه های تان (یک نفس عمیق بکشید)،  صدای جوشش گاسترین که در معده و روده های تان ایجاد میشود، صدای شما و همسرتان که بچه هنگام تولد میتواند تشخیص بدهد و حتی صداهای خیلی بلند  مثل شیپور، صدای سگ یا صدای ماشین آتش نشانی.

وضعیت بدن مادر:

اگر لباس راحتی قبلی تان را آلان بیرون میپوشید، به جمع خوش تیبان خوش آمدید، تقریبا هر خانم بارداری، وقتی که رحم در حال بزرگ شدنش به هر چیزی که سر راهش باشد فشار بیاورد، نافش بیرون میزند. همه چیز بعد از زایمان طبیعی میشود، گرچه که شکم و ناف تان و بعضی بخش های دیگر بدن ممکن است کمی کشیده شوند. این را به عنوان یک نشان افتخار دیگر که فقط مادرها میتوانند داشته باشند ، نگاه کنید.

سندرم تونل کارپال

احتمارا به حسی ناخوشایند مچ و انگشتان دست در این هفته به سراغ تان می آید. این سندروم تونل کارپال است. سوزن سوزن شدن و بی حسی آزاردهنده ای که در مچ و انگشتان دست حس میکنید معمولا مربوط به کاری است که حرکات تکراری می طلبد مثل تاپ کردن، ولی تونل کارپال به زنان باردار به دلیل دیگری حمله میکند. گرچه کار مکرر قطعا میتواند نقش داشته باشد.

ورم کردن که کاملا در طول بارداری طبیعی است، باعث میشود که در طول روز مایعات در انتهای پایینی بدنتان جمع شوند که مجددا به بقیه بدنتان وقتی که دراز میکشید توزیع میشوند، و این وضعیت به عصبی که از مچ دستتان عبور میکند، فشار می آورد. این باعث بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، درد یا درد خفیفی در انگشتان دست یا مچ میشود. با پرهیز از خوابیدن روی دست ها و نگذاشتن دست ها روی بالشت ( بالاتر از سطح تشک) هنگام شب، این وضعیت را بهبود دهید. همچنین تکان دادن دستها و مچ ها ممکن است کمک کند. اگر حرکات مکرر مثل نواختن پیانو یا تایپ انجام میدهید،  مکررا به دستتان استراحت دهید و دستهای خود را کشش دهید. خوشبختانه وقتی که ورم طبیعی بارداری بعد از زایمان برطرف میشود، سندروم تونل کارپال هم کم میشود.

کف دستهای قرمز و سوزن سوزنی را تسکین دهید

حتما شنیده اید که بارداری همراه با شماری از نشانه ها و مشکلاتی است، بیشتر آنها چندان خوشایند نیستند (راستش ، هیچ کدام از آنها خوشایند نیستند، مگر اینکه رشد سریع موها و ناخن ها و پستان ها را حساب کنید) مثل کف دستهایی که قرمز و سوزن سوزنی میشوند. سرخی ممکن است به کف پاهایتان هم گسترش یابد (گرچه احتمال کمتری وجود دارد که به آن توجه کنید چرا که دیدن پای تان سخت تر میشود).

با این که این یک نشانه ی نسبتا طبیعی است ( بخصوص در این زمان از بارداری)، حتما راجع به آن به دکترتان بگویید چون احتمال کمی هست که نشانه ی یک عارضه نادر بارداری به نام کولستاسیس باشد.

واقعا برای تمام نشانه های بیگانه ای که طی ماه های بارداری تجربه میکنید ، میتوانید هورمون های بارداری را سرزنش کنید، به خصوص آن پروژسترون مزاحم را. در حالی که سرخی ها خودشان را نشان میدهند، هیچ راه کار مطمئنی وجود ندارد بجز زایمان.

تا آن زمان، از هر چیزی که سرخی را سرخ تر کند بپرهیزید، مثل گرمازده شدن، حمام یا دوش های طولانی و داغ داشتن یا زیادی گرم لباس پوشیدن یا جوراب و یا دستکش های خیلی تنگ.

نکات بیشتر:

 1. پزشکتان برای شما بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ یک تست گلوکز (آزمایش قند خون) می نویسد. سطح قند خون تان نشان می دهد که آیا دیابت بارداری دارید یا خیر؟
 2. گوشت بوقلمون حاوی ویتامین هیا B6 و B12 است. همچنین دارای مواد معدنی مثل روی ، سلنیوم ، کولین و نیاسین است. ماده های دیگر در گوشت بوقلمون وجود دارد که به آن اسید آمینه تریپتوفان میگوییم و مقادیر زیاد آن موجب خوابی آرام میشود.
 3. گوشت بوقلمون سرشار از پروتئین است و به همین دلیل باعث می شود با خوردن مقداری از آن احساس سیری و پری کنید.

تغذیه بارداری :

آیا در دوران بارداری باید رژیم ارگانیک داشته باشید؟

بهتر است ابتدا تعریف دقیق تری از ارگانیک داشته باشیم و اینکه آیا ارزش دارد برای داشتن تغذیه ارگانیک در دوران بارداری هزینه بیشتری بکنیم؟ ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه و چه زمان تغذیه ارگانیک را شروع کنید. غذاهای ارگانیک یعنی بدون هیچگونه هورمون و مواد افزودنی و طبیعتا شما دوست دارید در این دوره حساس هرکاری بکنید که فرزندتان به بهترین شکل زندگی خود را آغاز کند. مثل موضوعات دیگر، از گذشته تا الان بحث درباره تغذیه ارگانیک و مواد غذایی معمولی وجود داشته است، هم جوانب مثبت دارد و هم منفی. طبق تحقیقات ، غذاهای ارگانیک خطرات کمتری برای محیط زیست دارد و کمتر در معرض آفت کش ها قرار داشته اند اما نظر قطعی راجع به برتری و داشتن مزیت بیشتر غذای ارگانیک نسبت به غذای معمولی وجود ندارد. این اطلاعات برای آگاهی شماست و انتخاب به شما بستگی دارد .

ارگانیک به چه معنی است؟ محصولی که بر اساس مجموع ای از استانداردها تولید شده باشد. طبق استاندارد ها مواد اولیه ارگانیک باید کاشته، جمع آوری و فرآوری شوند.

به این معنی که:

 1. هیچ آفت کشی استفاده نشده باشد
 2. هیچ کود شیمیایی بکار گرفته نشده باشد
 3. از هیچ علف هرزکشی استفاده نشده باشد
 4. از نظر ژنتیکی اصلاح نشده باشد
 5. هورمون یا آنتی بیوتیک استفاده نشده باشد (برای مرغ، گاو)

دلایل در نظر گرفتن غذاهای ارگانیک:

تحقیقات در این زمینه هنوز در حال بررسی است اما برخی نتایج حاکی از این است که مصرف غذاهای ارگانیک میتواند در جلوگیری از موارد زیر به شما کمک کند:

آفت کش ها: تحقیقات انجام شده گسترده توسط گروه سلامت محیط زیست نشان داده است که خوردن غذاهای ارگانیک عوارض آفت کش ها را کاهش میدهد. این مطلب با مصرف آفت کش هایی خاص که میتواند بر سلامت مادر و بچه تاثیر طولانی مدت داشته باشد مرتبط است.

آنتی بیوتیک ها: در رابطه با آنتی بیوتیک هایی که به حیوانات داده میشود و سپس گوشتشان توسط مردم مصرف میشود باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد. خطر آنتی بیوتیک این است که با گذشت مدت زمان طولانی، باکتری های معینی در حیوانات نسبت به آنتی بیوتیک ها مصونیت پیدا می کنند و ما به طور مکرر از گوشت آنها تغذیه میکنیم. اگر افراد از گوشت نامناسب استفاده کنند و توسط این باکتری مقاوم مریض شوند، ممکن است حتی آنتی بیوتیک نتواند آلودگی را درمان کند.

مواد افزودنی : در زمان خرید مواد غذایی آماده و ارگانیک ، آنهایی را انتخاب کنید که فاقد رنگ، طعم و مواد نگهدارنده باشند.

فهرستی از مواد غذایی ارگانیک که برای خرید مناسب هستند

دامهایی که از جمن ارگانیک تغذیه کرده اند که مشخص شده علاوه بر اینکه فاقد آنتی بیوتیک هستند، کالری و چربی کمتری دارند و نسبت به گوشت های معمولی پروتئین بیشتری دارند.

تخم مرغ و مرغ ارگانیک که در شرایط طبیعی آزادانه پرورش یافته اند، این نوع مرغ ها کمتر دچار سالمونلا میشوند چون در مکانی تنگ و محدود و پر از  آلودگی و بیماری رشد نکرده اند.

نکته های برای خرید مواد غذایی ارگانیک

 • زمان خرید محصولات ارگانیک دوبرابر بیشتر خرید کنید
 • مواد غذایی ارگانیک در فروشگاه های معتبر به فروش میرسد و امروزه در فروشگاه های بزرگ بخشی مجزا برای محصولات ارگانیک وجود دارد.
 • به خاطر داشته باشید که ارگانیک لزوما به معنای مغذی نیست، نان سفید ارگانیک همان نان سفید است، حتما برچسب محصولات را بخوانید چون ارزش غذایی مهمتر از ارگانیک بودن است.

خلاصه کلام:

زمانی محصولات ارگانیک بخرید که کاربرد داشته باشند اما به یاد داشته باشید که آنچه اهمیت دارد ، طیف گسترده خرید شما از میوه و سبزیجات است و هرگز این فرضیه را باور نکنید که ارگانیک به معنای کاملا بی خطر است، گرچه در معرض آفت کش نبوده اند اما مواد غذایی ارگانیک میتوانند با باکتری کمتر آلوده شوند پس فرقی نمیکند مواد غذایی معمولی بخرید یا ارگانیک و در هردو حالت باید گوشت ، ماهی و مرغ را کاملا بپزید و دیگر این که محصولات را پیش از خوردن با دقت بشویید.

توصیه هایی برای پدران

خط سیاه (Linea Nigra)

آیا اخیرا متوجه یک خط در نزدیکی ناف همسر خود شده اید؟ به این خط اصطلاحا لینه آ نیگرا (Linea Nigra) گفته میشود و در واقع همواره وجود داشته است. اما در حال حاضر و در هفته ۲۳ به بعد بارداری فقط کمی تیره تر به نظر میرسد.

چه چیزی موجب بوجود آمدن آن میشود؟

دلیل این اتفاق هورمونهای بارداری است. این هورمون ها که مسئول رخ دادن تغییرات غیرعادی دیگر هم روی پوست همسرتان هستند، موجب تیره تر شدن خط سفیدی می شوند که بین ناف همسر شما و لگن وجود دارد و شما پیش از باردار شدن هرگز متوجه آن نشده بودید. وقتی که همسر شما باردار است، این خط سفید تبدیل به خط سیاه میشود. در این زمان پوست همه بدن دارای رنگ های شدیدی می شود (ممکن است متوجه تیره شدن پوست صورت همسرتان نیز شده باشید که به عنوان ماسک بارداری یا Chloasma شناخته میشود). بدین ترتیب یک خط غیر عادی با باردار شدن روی بدن شکل می گیرد.

چیزی که لازم است تا در این باره بدانید

نوزاد شما در این زمان در داخل شکم کاملا در راحتی و آرامش است در حالی که خود مادر در بیرون در حال تجربه کردن موارد غیرعادی می باشد. اگر که همسر شما پوستی تیره داشته باشد، احتمال چشمگیر تر بودن لینه آ نیگرا بیشتر است، اما هرگز نترسید، این خط فقط چند ماه پس از به دنیا آمدن نوزاد محو میشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جنین در هفته بیست و چهارم, اندازه جنین در هفته ۲۴ بارداری, وضعیت مادر در هفته بیست و چهارم, تغذیه در هفته ۲۴ بارداری, توصیه های هفته بیست و چهارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =