یکشنبه , ۲ آبان ۱۴۰۰
ورزشهای چشمی
ورزشهای چشمی

ورزشهای چشم

همانطور که برای حفظ تناسب اندام ورزشهایی را انجام میدهیم ،برای حفظ سلامت چشم هم باید ورزشهایی انجام دهید، هرچند که شواهد علی کافی مبنی بر موثر بودن ورزشهای چشم در بهبود نمره چشم وجود ندارد اما تجربیات نشان داده که میتواند مفید باشد.

ما در اینجا ورزشهای چشم را شرح میدهیم و این ورزشها مشکل بینایی را حل نمیکنند اما میتوانند چشم را مقابل روند کاهش بینایی مقاوم کند و سطح بینایی در روز را بهبود ببخشید.

۱: ورزش شماره یک:

روی صندلی نشته و کف دستان خود را به هم بمالید تا گرم شوند و چشمانتان را ببندید و کف دستانتان را روی چشم ها قرار دهید (نباید با کف دست به چشم ها فشار بیاید و کف دست فقط روی چشم باشد و روی بینی نباشد)، و روی سیاهی مطلق تمرکز نمایید. و نفس عمیق بکشید و به واقعه ای خوشایند فکر کنید و منظره ای دوردست را تصور کنید. و بعد از مدتی دستتان را بردارید و برای مدت ۳ دقیقه این کار را تکرار کنید.

۲: ورزش شماره دو:

بستن چشم ها در حالتی محکم، در این ورزش چشمانتان را به صورت مداوم و ۸ بار باز و بسته کنید، باز و بسته کردن چشم ها به این حالت باشد که برای مدت ۳ تا ۵ ثانیه چشمانتان را محکم ببندید و سپس باز کنید.

۳: ورزش شماره سه :

ماساژ چشم ها

دو عدد حوله لازم داریم، حوله ای را با آب گرم خیس کنید و حوله ای را با آب سرد. حوله ی گرم را به آرامی روی ابروها و چشمها و گونه فشار دهید. و حوله گرم را برداشته و با حوله سرد نیز همینکار را انجام دهید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید و در آخر با حوله سرد انجام دهید.

۴: ورزش شماره چهار :

ماساژ صورت

در این ماساژ هدف ماساژ سایر نواحی صورت به غیر از چشم ها است، حوله ای با با آب داغ خیس کنید و پیشانی و گونه ها و گردن خود را مالش دهید. سپس با نوک انگشتان خود چشمهای بسته خود  و پیشانی خود را به آرامی ماساژ دهید.

۵: ورزش شماره پنج:

ماساژ پلک

چشمانتان را بسته و ۱ الی ۲ دقیقه به حالت دایره ای با نوک انگشتان خود پلک های خود را ماساژ دهید. (ماساژ باید خیلی آرام باشد و فشار بر چشمها وارد نگردد و دستها نیز تمیز باشند)

۶: ورزش شماره شش:

حرکت های چرخشی

در جایی مناسب و راحت بنشینید و چشمهایتان را در جهت عقربه های ساعت و برعکس بچرخانید بعد از هر چرخش پلک بزنید.

۷: ورزش شماره هفت :

به نقطه ای دور خیره شوید

بر روی جسمی که در فاصله خیلی دوری قرار دارد و فاصله آن حداقل ۵۰ متر باشد، به مدت ۱۰ الی ۱۵ ثانیه تمرکز کنید. و سپس روی جسمی نزدیک با فاصله کمتر از ۱۰ متر تمرکز کنید (بدون اینکه سرتان را تکان دهید) و دوباره به جسم دور تمرکز کنید و این کار را ۵ بار تکرار کنید. بجای این کار میتوانید در فاصله ۱۵ سانتی متری شیشه پنجره بنشینید و نقطه ای روی شیشه با ماژیک بکشید و ۱۵ ثانیه بر روی آن نقطه تمرکز کنید و سپس به جسمی دور در آنسوی شیشه و ۵ مرتبه تکرار کنید. این کار را میتوانید با اجسامی دیگر نیز انجام دهید مثل خودکاری را در دست خود قرار دهید به آن و نقاط دروتر خیره شوید.

۸: ورزش شماره هشت:

خواندن نوشته های روی دیوار

نوشته هایی بزرگ روی دیوار درج کنید و مقابل دیوار ایستاده و بدون اینکه سرتان را تکان دهید ، نوشته های آنرا بخواند و تنها چشمهایتان را حرکت دهید.

۹: ورزش شماره نه:

ایستادن مقابل خطوطی عمودی و انتقال وزن روی یک پا

به این صورت که در مقابل نرده یا میده های پنجره و یا هرچیزی دیگری که خطوط عمودی داشته باشید، بایستید و بر روی جسمی دور در آنسوی نرده ها تمرکز کنید و بصورت منظم وزنتان را روی یک پا بیاندازید و به آرامی وزن را روی پای دیگر بیارید و بصورت یکنواخت نفس کشیده و پلک بزنید، این کار را دو الی سه دقیقه انجام دهید.

۱۰: ورزش شماره ده:

حرکات سر

چشمی را ببندید و چشم دیگر را باز نگه دارید و سرتان را مانند رسم عدد هشت انگلیسی چرخش دهید و این کار را برای چشم دیگر نیز تکرار کنید ، این حرکت را نیز ۲ الی سه دقیقه تکرار نمایید.

۱۱: ورزش شماره یازده:

گردش چشم ها

مقابل یک ساعت دیواری بزرگ باسیتید (فاصله حدود نیم متر)، به مرکز ساعت نگاه کنید و سپس بدون اینکه سرتان را حرکت دهید، به شماره های ساعت از یک تا دوازده تنها با گردش چشمها نگاه کنید این کار را ۱۰ مرتبه انجام دهید همچنین میتوانید تنها با تصور ذهنی و با چشمان بسته نیز انجام دهید.

۱۲: ورزش شماره دوازده:

حرکت بالا و پایین و چپ و راست

بدون تکان دادن سر، چشمایتان(نگاهتان) را به آرامی به سمت بالا و پایین حرکت دهید ، این کار را هشت بار انجام دهید. و سپس چشهایتان را به سمت چپ و راست حرکت دهید و این حرکت را نیز ه بار تکرار کنید.

بعد از انجام دادن حرکات ورزش چشمی، چشمایتان را به آرامی مالش دهید و ورزش چشمها را تمام کنید.

نکاتی در رابطه با سلامتی چشم و ورزش چشمها:

  • منظور ما از تمرکز چشمها روی یک شیء، چشم دوختن به آن است.
  • در حین انجام هریک از ورزشها ، به اندازه کافی پلک بزنید ، این کار موجب رفع خستگی چشمها میگردد.
  • در هر یک ساعت، باید حداقل ۶۰ ثانیه ورزش چشم داشته باشید. (سه بار در هفته حتما ورزش چشم داشته باشید و در بار ۱۰ دقیقه)
  • چشمها در انتهای روز خسته تر هستند.
  • به چشم ها فشار وارد نکنید.
  • قبل از انجام ورزشهای چشمی، دستانتان را با آب و صابون بشویید.
  • خواب کافی ۷تا ۸ ساعت در روز برای سلامتی چشمها بسیار ضروری است. زیرا کم خوابی مشکلات فراوانی مانند خشکی چشم، دوبینی، اختلال تمرکز ، سوزش چشم و برخی مشکلات دیگر میشود.
  • در نور کم مطالعه نکنید.
  • در هنگام حرکت یا در وسایل نقلیه بهتر است مطالعه نکنید.

در دو سال یک بار برای تعیین نمره چشم ، به چشم پزشک یا مراکز بینایی سنجی مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

ورزشهای چشمی, حرکات مفید چشمی, بهترین حرکات برای چشم, درمان خستگی چشم, ورزش صحیح برای چشم, مالش چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =