یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

گرما زدگی

گرما زدگی

گرما زدگی چیست؟
گرما زدگی موقعیتی حاد و تهدید کننده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن ، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حد گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت ، از کار می افتد.معمولا با گرم شدن هوا، زمان بیشتری را زیر نور آفتاب سپری می کنیم. لازم است تفاوت میان گرمازدگی و گرما گرفتگی را بشناسیم. شناخت علایم و نشانه های این دو وضعیت می تواند زندگی شما یا عزیزتان را نجات دهد.

درحالت گرمازدگی بدن نمی تواند گرمای اضافی خود را دفع کند، در نتیجه دمای بدن خیلی افزایش می یابد که می تواند اندام های اصلی را تخریب کند.

معمولا با گرم شدن هوا، زمان بیشتری را زیر نور آفتاب سپری می کنیم. لازم است تفاوت میان گرمازدگی و گرماگرفتگی را بشناسیم. شناخت علائم و نشانه های این دو وضعیت می تواند زندگی شما یا عزیزتان را نجات دهد.

علائم گرماپزدگی:

نشانه بارز گرمازدگی دمای اصلی بدن بالاتر از ۱۰۴ درجه فارنهایت است. اما غش کردن ممکن است اولین علامت گرما زدگی باشد.

از دیگر علایم گرما زدگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• سردرد

• عضله ضعف یا گرفتگی عضلات

• تنفس سریع و کم عمق

• سرگیجه و سبکی

• تهوع و استفراغ

• ضربان قلب سریع ، که ممکن است قوی یا ضعیف باشد

• عدم تعریق با وجود گرما

• پوست قرمز ، گرم و خشک

 

گرما زدگی در کودکان

کودکان، به ویژه بچه‌های خردسال در برابر گرمازدگی آسیب‌پذیر هستند. هنگامی که یک نوزاد یا خردسال در معرض گرمای شدید مثل آفتاب شدید قرار گیرد به علت مکانیسم نابالغ کنترل حرارت بدن و غدد عرق در کودکان ، دچار گرمازدگی می شود. گرما زدگی می تواند باعث بروز تشنج و حتی مرگ گردد. اگر دمای بدن کودک به بالای ۴۰ درجه سانتیگراد رسید اورژانس را خبر کنید و سریعا دمای بدن نوزاد را پایین بیاورید..

اگر کودکتان در هوای خیلی داغ مدت زیادی بیرون از خانه بماند، ممکن است دچار گرمازدگی شود، به خصوص اگر بدنش دچار کمبود آب شود یا اگر بیش از حد لباس‌ به او پوشانده باشید.

لباس نوزاد را در آورید 

با اورژانس تماس بگیرید . او را با آب ولرم حمام کنید .بدن نوزاد را به آرامی خشک کرده و اجازه دهید بدنش مقداری نم دار باشد.

اجازه دهید بدن نوزاد در مجاورت هوا خشک شود

اگر بدنش خیلی سرد شود خطر کاهش دمای بدن وجود دارد.

اگر بیهوش شد، راه تنفس  او را باز کنید.

تنفس نوزاد را کنترل و آماده انجام عملیات احیا باشید.

 

 

 

گرمازدگی ,علایم گرمازدگی,درمان گرما زدگی,,,,,,