یکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
Heart attack time خطرناکترین زمان برای حمله قلبی
Heart attack time خطرناکترین زمان برای حمله قلبی

خطرناک ترین زمان برای حمله قلبی

خطرناک ترین زمان برای حمله قلبی

بیماریهای قلبی از جمله حمله قلبی جزء خطرناکترین بیماریها و قاتل شماره یک انسان در جهان است.

خطرناکترین زمان برای حمله قلبی صبح و در طول آخرین مرحله خواب است، این حملات برای تمام حالات اضطراری قلبی عروقی چون ایست ناگهانی قلب، پارگی یا اتساع آئورت، انسداد جریان خون ریوی و سکته، ممکن است رخ دهند. بر اساس تحقیقات انجام شده بیشترین حملات قلبی و خطرناکترین زمان برای حمله قلبی صبح بین ساعت ۶ صبح و ظهر است این مقدار چیزی حدود ۴۰ درصد است.

سیستم قلبی عروقی از یک الگوی روزانه پیروی می کند که در حالت طبیعی نوساناتی نیز دارد. نوع عملکرد قلب نشان دهنده تغییرات روزانه است، بنابراین یک حمله قلبی به عدم تعادل بین افزایش نیاز ماهیچه های قلب به اکسیژن و نرسیدن اکسیژن کافی به قلب و یا هر دو بستگی دارد.

بعضی از فعالیتهای قلب در ساعت های اولیه روز نیاز به رسیدن اکسیژن بیشتری دارند، از خواب بیدار شدن و آغاز فعالیتهای فیزیکی ، کریستول که باعث افزایش فشار خون و بالا رفتن سطح خون میشود و حداکثر هورمون های آدرنالین و کاته کولامین ها که باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب میشوند.

این عوامل نام برده شده موجب افزایش ناگهانی مصرف اکسیژن و همزمان تنگ شدن رگهای خونی نیز میشود، در نتیجه جریان خون به سمت شریان های قلب کاهش پیدا میکند، در پی آن لخته شدن خون سبب مسدود شدن مسیر رگهای خونی میشود و خون رسانی قلب با اختلال مواجه میشود. در این هنگام زمانی که فرد از خواب بیدار شود پلاکتهای خون ( ذراتی که باعث ایجاد لخته شده) به رگها چسپیده اند.

بطور معمول در بدن یک سیستم داخلی وجود دارد که وظیفه اش تجزیه و حل کردن این لخته ها میباشد، اما در صبح فعالیت سیستم تجزیه فیبرین کاهش می یابد پس بدن استعداد بیشتری در ایجاد لخته هایی دارد که باعث مسدود شدن شریان های قلب میشود.

تمامی این تغییرات حتی برای افراد سالمند ممکن است خطرناک نباشد اما برای کسانی که مشکل کوچکی در شریان های قلبی داشته باشند، چنانچه همزمان این تغییرات رخ دهند و در پیک شروع فعالیتهای بدنی قرار گیرند، ریسک زیادی در بروز حمله قلبی در اولین ساعات صبح برای این افراد به وجود خواهد آمد.

چرا در آخرین ساعات خواب یا مرحله خواب ریسک حمله قلبی افزایش می یابد؟

با توجه به این که در طول شب فشار خون و ضربان قلب کاهش می یابد، اما در مرحله آخر خواب زمانی که چشم ها سریعتر حرکت میکنند با این باور که بیشترین زمان خواب دیدن در این مرحله اتفاق می افتد، دوره خطرناکی برای سیستم قلبی- عروقی است زیرا هنگامی که فرد خواب می بیند فعالیت سیستم عصبی و ارادی او افزایش پیدا میکند حتی بیشتر از زمانی که بیدار است. گاهی اوقات که صبح از خواب بیدار میشوید حس خستگی زیادی دارید علت آن این است که در خواب با خطر بزرگی مواجه شدید و یا دویده اید در این مرحله قلب به شدت می تپد و نیاز به اکسیژن افزایش می یابد این اتفاق برای افرادی که مشکل عروقی دارند بیشترین خطر را دارد. با این حال نباید از تغییراتی چون کاته کولامین ها و یا فشار خون در صبحگاه ترسید همه اینها بخشی از فیزیولوژی بدن انسان است و برای افراد سالم خطری ایجاد نمی کنند.

 

 

 

 

 

 

خطرناک ترین زمان برای حمله قلبی , ایست قلبی, سکته قلبی, زمان ایست قلبی, هنگام ایست قلبی چه کنیم, Heart attack time, چه زمانی حمله قلبی سراغ ما می آید, خطرناکترین زمان حمله قلبی, پیشگیری از سکته قلبی, زمان مهم سکته قلبی, چرا صبح ها سکته قلبی , دلیل سکته قلبی در صبح ها چیست, چرا آمار سکته قلبی در ایران زیاد است؟, دلیل ایست ناگهانی قلب, آدرنالین, دلیل سکته قبلی در خواب, چرا ایست قلبی در هنگام خواب رخ میدهد

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =