یکشنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۸
تست ورزش قلب در ارومیه
تست ورزش قلب در ارومیه

تست ورزش قلب

تست ورزش قلب

 برای انجام بررسی تاثیر ورزش بر بیماری های قلبی انجام میشود و از مهمترین روشهای بررسی بیماری های رگ کرونری قلبی میباشد.

در انجام تست ورزش، قلب تندتر میزند تا عملیات خون رسانی به عضلات بهتر انجام شود. بنابراین در حین تست ورزش، قلب از تمامی اعضای بدن فعالتر است.

اگر قلب سالم باشد رگهای کرونری جوابگوی این افزایش نیاز عضلات به خون بوده ولی اگر رگهای کرونری تنگ باشند در نتیجه قلب نمیتواند این نیاز را تامین کند و قلب با کمبود خونرسانی و کمبود اکسیژن مواجه میشود و نتیجه آن درد در ناحیه قلب خواهد بود.

در واقع تست ورزش قلب واکنش قلب به افزایش نیاز به اکسیژن را نشان میدهد.

در تست ورزش قلب ، در نوار قلبی و فشار خون و ضربان قلب تغییراتی ایجاد میشود و بررسی این تغییرات، بیماری در قلب را آشکار میکند، در واقع در نوار قلب بیمار در حالت معمول بسیاری از خطراتی که قلب را تهدید میکنند آشکار نمیشود و فقط در نوار قلب حین تست ورزش قلب خود را نشان میدهند.

تست ورزش قلب به چه منظور انجام میشود

 • تشخیص تنگی کرونر
 • تعیین سطح فعالیت قابل تحمل بیمار
 • سنجش میزان تحمل قلب (بعد از آنفارکتوس قلبی)
 • تعیین علت درد قفسه سینه
 • بررسی وضعیت بیمار برای انجام آنژیوگرافی

تست ورزش چگونه انجام میشود؟

برای انجام تست ورزش قلب از دستگاه تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده میشود و در حین ورزش، فعالیت قلب از با نوار قلب ضبط میگردد و همچنین فشار خون اندازه گیری میشود.

مراحل انجام تست ورزش به این صورت است که

فرد ابتدا با راه رفتن روی تردمیل و یا به آرامی رکاب زدن روی دوچرخه ثابت شروع به فعالیت میکند و به مرور سرعت آن تا حد معینی اضافه میشود  تا زمانی که یکی از حالتهای زیر پیش بیاید:

 • میزان ضربان قلب به مقدار خاصی افزایش پیدا کند
 • و یا دردی در قفسه سینه ایجاد شود
 • میزان فشار خون بسیار افزایش پیدا کند

در این صورت تست ورزش متوقف میشود. در این حالت وضعیت بیمار تا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه (تا زمانی که میزان ضربان قلب به حالت معمول برمیگردد) کنترل میشود.

آماده سازی برای تست ورزش قلب:

لیست پزشکان تست ورزش قلب در ارومیه

به زودی به معرفی بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص قلب ارومیه که تست ورزش قلب را انجام میدهند میپردازیم:

……

…..

…..

 

قبل از انجام تست ورزش باید چکار کنیم؟

 • حداقل تا سه ساعت قبل از تست ورزش قلب نباید سیگار و یا هرگونه دخانیاتی استعمال کنید
 • سه ساعت قبل از تست ورزش نباید غذا بخورید
 • افرادی که بیماری دیابت دارند تا یک ساعت قبل از تست ورزش میتوانند غذای سبک بخورند و نیازی به تغییر مقدار انسولین وجود ندارد و باید با پزشک مخصوص خود هماهنگ کنید.
 • سه ساعت قبل از تست ورزش مایعات حافی کافئین و الکل را نباید مصرف کنید
 • همراه خود کفش و لباس راحت برای انجام تست ورزش داشته باشید.

گاهی برای انجات تست ورزش قلب برای کاهش درد قفسه سینه از داروهای نیتروگلیسیرین استفاده میشود و مصرف همزمان این دارو با ویاگرا به کاهش شدید فشار خون می انجامد.

اگر به هر دلیل بیمار نتواند تست ورزش را انجام دهد برای افزایش فشار به قلب میتوان از داروها استفاده کرد.

دستگاه تست ورزش قلب

در حین انجام تست ورزش ، الکترودهای دستگاه تست ورزش قلب که جریان الکتریکی را هدایت میکنند بوسیله برچسب هایی بر روی قفسه سینه و دست ها و پاها قرار میگیرند.

و بازوبند دستگاه فشارخون هم بر بازی بسته میشود و هرچند دقیقه یک بار بر روی بازو فشار کمی وارد میکند.

نکته: میزان فشار خون و ضربان قلب قبل از انجام تست ورزش اندازه گیری میشود و با راه رفتن یا رکاب زدن و افزایش سرعت (در دوچرخه افزایش مقاومت) میزان و تغییرات ضربان و فشار سنجیده میشود.

این الکترودها جریان الکتریکی قلب را به دستگاه تست ورزش قلب انتقال میدهند و فعالیت قلب ضبط میگردد.

نکته : آماده سازی محل الکترودها بروی قفسه سینه ممکن است احساس خفگی در فرد ایجاد کند.

خطرات تست ورزش قلب

تست ورزش معمولا بی خطر است. اما در برخی موارد هنگام تست ورزش قلب احساس درد (درد در ناحیه قفسه سینه) میکند و تپش قلب و سرگیجی و تنگی نفس بوجود میآید و نتیجه آن ممکن است غش کردن فرد باشد.

آیا در حین انجام تست ورزش قلب احتمال حمله قلبی وجود دارد؟

حمله قلبی (ایست قلبی یا سکته قلبی) در هنگام انجام تست ورزش بسیار نادر است و کسانی که در معرض این خطر قرار دارند معمولا ضربان قلب بسیار ضعیفی دارند و در این گونه موارد معمولا تست ورزش برای این بیماران تجویز نمیگردد.

حد مجاز ضربان قلب چقدر است؟ و میزان ضربان قلب چگونه محاسبه میشود؟

(سن – ۲۰۰) * ۰٫۸۵ = میزان ضربان قلب

مثلا برای فردی ۴۰ ساله = (۴۰-۲۲۰)*۰٫۸۵= ۱۵۳ میباشد و با همین فرمول میزان مناسب ضربان قلب برای فردی ۶۰ ساله ۱۳۶ میشود.

نکاتی در تست ورزش قلب:

 • تست ورزش قلب در خانمهای جوان و میانسال که علائمی از بیماری قلبی ندارند از دقت کمی برخورداراست.
 • تعداد ضربان قلب در افیزایش میزان بارکاری قلب بیشتر میشود و بر اساس سن و وضعیت فرد به یک سطح استقامت در تست ورزش قلب میرسد.

نتایج تست ورزش قلب

اگر نتیجه تست ورزش قلب غیرطبیعی بود میتواند نشان دهنده ریتم غیرطبیعی و فشار بر قلب و اختلالات عروق کرونر (انسداد در عروق) در طول انجام تست ورزش قلب باشد.

آیا تست ورزش در افراد مسن و کسانی که دردهای مفصلی و عضلانی دارند انجام میشود؟

برای این دسته از افراد معمولا تست ورزش تجویز نمی شود و بجای آن اسکتن رادیوایزوتوپ قلب (تست تالیوم) تجویز میشود که روشی آسانتر و دقیقتر است و بسیاری از پزشکان برای اکثر بیماران که مسن هم نیستند این روش را تجویز میکنند.

اگر تست ورزش برای بیمار خطرناک باشد بجای آن از تزریق داروهایی استفاده میشود که سرخ رگهای کرونر قلب را گشان میکنند و خونرسانی به عضلات قلب را چندبرابر میکنند، معروفترین این داروها دی پیریدامول (پرزانتین) نام دارد که نتیجه آن مشابه اثرات فیزیولوژیک تست ورزش قلب است.

چرا تست ورزش قلب, اهداف تست ورزش قلب, خطرات تست ورزش قلب, راهنمای تست ورزش قلب, تست ورزش قلب چگونه انجام میشود, نکاتی قبل از تست ورزش قلب, باید نبایدهای تست ورزش قلب, دستگاه تست ورزش قلب, روش انجام تست ورزش قلب, خطرات تست ورزش قلب, سکته قلبی در تست ورزش قلب, حمله قلبی, سکته قلبی, انسداد رگهای خونی, ضربان قلب, حد مجاز ضربان قلب, محسابه میزان ضربان قلب, فرمول محاسبه ضربان قلب, بررسی نتایج تست ورزش قلب, چه کسی تست ورزش قلب را انجام میدهد, بهترین دکتر تست ورزش قلب, دکتر تست ورزش قلب در ارومیه, تست ورزش در ارومیه, آدرس دکتر قلب ارومیه, بهترین دکتر برای تست ورزش قلب, نوار قلب در ارومیه, دکتر لیلا تقی پور ثانی ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دو =