یکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
هیپوگنادیسم در زنان
هیپوگنادیسم در زنان

هیپوگنادیسم در زنان

هیپوگنادیسم در زنان

کاهش فعالیت تخمدان منجر به کاهش سطوح هورمونهای تنظیم کننده تکامل جنسی و سیکل قاعدگی می شود که به آن هیپوگنادیسم می گویند . دو نوع هیپوگنادیسم وجود داردکه اولیه و ثانویه نامیده می شوند . هر کدام از ایندو نوع در هر زمانی ممکن است اتفاق بیافتند . نوع اولیه اغلب به علت اختلال یا نقص در تخمدانها به وجود می آید که خود احتمالا به علت اختلالات کروموزومی مانند سندرم ترنر می باشد . همچنین عمل جراحی و برداشت تخمدانها می تواند این بیماری را بوجود آورد . در اکثر موارد هیپوگنادیسم اولیه به عنوان پیامد طبیعی یائسگی اتفاق می افتد.

هیپوگنادیسم ثانویه به علت اختلال در عملکرد هیپوفیز یا هیپوتالاموس به وجود می آید که در آنها کاهش ساخت هورمونهای تحریک کننده تخمدانها مشاهده می شود. این اختلالات به علت تومر هیپوفیز و یا به ندرت به علت آسیب به هیپوفیز یا هیپوتالاموس ( در صدمات سر یا التهاب ویروسی مغز ) به وجود می آیند . بعضی مواقع علت بیماری ورزش و فعالیت سنگین و یا کاهش ناگهانی وزن است.

علایم بیماری

علایم این اختلال به سن شروع بیماری و مقدار هورمونها بستگی دارد . اگر شروع اختلال قبل از بلوغ باشد ، باعث بلوغ غیر طبیعی می شود . اگر بروز بعد از بلوغ باشد علایم آن به شرح زیر است:

  • کاهش یا فقدان خونریزی قاعدگی
  • کاهش باروری
  • گرفتگی ، تعریق زیاد و نگرانی که همراه با سایر علایم یائسگی است
  • به ندرت ممکن است موهای عانه با تاخیر رشد کند و پستانها کوچکتر باشند

درمان به عامل بیماری بستگی دارد مثلاتومر هیپوفیز را می توان با جراحی برداشت. اگر بیماری به علت کاهش وزن باشد ، افزایش وزن می تواند مفید باشد.

 

 

 

 

 

 

Hypogonadism in womenبیماری هیپوگنادیسم در زنان,درمان هیپوگنادیسم در زنان,علایم هیپوگنادیسم در زنان,هیپوگنادیسم,,,

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 17 =