یکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
اهمیت غربالگری شنوایی نوزادان
اهمیت غربالگری شنوایی نوزادان

اهمیت غربالگری شنوایی نوازادان

اهمیت غربالگری شنوایی نوازادان

تست شنوایی باید در دروان قبل از ۳ ماهگی و شروع درمان آن قبل از ۶ ماهگی انجام شود.

کاهش شنوایی تاثیر بسیار زیادی در رشد و تکامل و شخصیت کودک و همچنین روابط عاطفی و اجتماعی و همچنین آموزش و تحصیل دارد. کودکی که ناشنوایی داشته باشد نمیتواند به موقع تکلم کند.

اگر اختلال شنوایی در دوران جنینی شکل گرفته باشد و علل ژنتیکی داشته باشد، غربالگری شنوایی نوزاد حساستر و مهمتر خواهد بود.

غربالگری شنوایی باید قبل از ۳ماهگی انجام گیرد و انجام مراحل توانبخشی نیز قبل از ۶ ماهگی شروع میشود. اهمیت انجام غربالگری شنوایی نوزاد در این زمان بسیار مهم است زیرا از شش ماهگی تا سه سالگی بهترین و تاثیرگذارترین دوران زبان آموزی کودک بشمار میرود و تشخیص و شروع درمان در قبل از ۶ ماهگی بیشترین تاثیر در بهبود گفتار و زبان کودک را دارد. با این کار هوش و قدرت یادگیری کودکتان را بالا خواهید برد.

اگر ناتوانی شنیداری کودک (ناشنوایی و کم شنوایی) به موقع تشخیص داده نشود میزان یادگیری کودک و زبان آموزی او بسیار کاهش خواهد یافت.

البته به این نکته توجه کنید که اگر غربالگری شنوایی را در چند ماهه اول انجام ندهید به این معنی نیست که دیگر کاری نمی توان کرد، بلکه به دلیل اهمیت زبان آموزی در سه سال اول و تشکیل شخصیت کودک، این دوره بسیار مهم تلقی میشود. و هرچه درمان در سنین پایین تر شروع شود نتایج بهتر خواهد بود.

دستگاه های غربالگری شنوایی نوزادان امروزه پیشرفت فراوانی یافته اند و تشخیص کم شنوایی در سنین بسیارکم امکانپذر است، و این دستگاه ها امکان شروع درمان و توانبخشی از سینین کم (چند ماهگی) را فراهم مینماید.

 

 

 

 

 

غربالگری شنوایی نوزاد – غربالگری شنوایی کودکان – انجام غربالگری شنوایی – importance of newborn hearing screening – Importance of hearing screening for children

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =