یکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
آگاهی نسبت به درد بعد از زایمان
آگاهی نسبت به درد بعد از زایمان

آگاهی نسبت به درد بعد از زایمان سزارین

آگاهی نسبت به درد بعد از زایمان سزارین

شاید در محل برش پوست شکم، دردی سوزش مانند احساس کنید. این درد هنگامی که از تخت بلند می شوید یا وضعیت خود را تغییر می دهید ، شدیدتر می شود. سر انجام ، سوزش به نوعی احساس گزگز کاهش می یابدو ظرف یک یا دو هفته بعد از جراحی بهبود می یابد.

همچنین ممکن است از انقباضات رحمی بعد از زایمان ، احساس درد کنید-درست مانند خانم هایی که زایمان طبیعی انجام می دهند . دکتر شما به احتمال زیاد چند ساعت بعد از جراحی ، برای تحریک انقباضات و به حداقل رساندن خونریزی، به شما اکسی توسین ( پیتوسین ) تزریق می کند.درد ناشی از انقباضات در روز دوم کاهش می یابد، گرچه ممکن است هنگام شیر دهی عود کند، زیرا شیر دادن می تواند موجب بروز انقباضات بیشتری شود.

شاید در بافت های عمیق زیر پوست خود احساس درد کنید . سزارین تنها یک برش از سطح شکم خانم ها نیست. پزشک برای دستیابی به رحم باید چندین لایه ی بافت را برش بدهد. سپس هر لایه باید ترمیم شود. هر یک از برش های ترمیم شده می تواند ایجاد درد کند، که به همین دلیل ممکن است در عمق شکم خود بعد از سزارین احساس درد داشته باشید. معولا یک تا دو هفته طول می کشد درد از بین برود. بسیاری از خانم ها به ما می گویند در یک سمت نسبت به سمت دیگر ، درد بیشتری دارند، احتمالا به دلیل اینکه در یک سمت بخیه ها کمی محکم تر دوخته شده است. به هر دلیلی که باشد، درد های متغیر بسیار شایع است و جایی برای نگرانی نیست.

بسیاری از خانم ها می گویند در نهایت بد ترین درد ، درد ناشی از گاز است. بعد از زایمان سزارین مقدار زیادی گاز در روده ها جمع می شود، که بخشی از آن به خاطر دستکاری شدن روده ها در طول جراحی و بخشی نیز در نتیجه ی دارو هاست دارو های بی حسی ای که در طول جراحی استفاده می شود و مسکن هایی که بعد از آن داده می شود. درد های ناشی از نفخ اساسا در روز دوم یا سوم بعد از زایمان شروع می شود و هنگامی که گاز را دفع می کنید ، بهبود می یابد. تا جایی که می توانید بلند شده و راه بروید ، زیا با این حرکت مجرای معدی – روده ای مجددا شروع می شود.

در صورتی که بعد از چند ساعت مرحله ی درد ، سزارین شده باشید ، ممکن است به خاطر فشار وارد کردن و معاینات داخلی متعدد – علاوه بر چیز های دیگر ، درد پرینه ای نیز داشته باشید. این درد به زودی بعد از زایمان از بین می رود.

کنار آمدن با درد بعد از جراحی

مقدار درد یا ناراحتی ای که بعد از زایمان سزارین با آن مواجه می شوید، در هر خانمی ، بنا بر شرایط زایمان و تحمل او نسبت به درد متفاوت است. پزشک می تواند داروی مسکن تجویز کند، ولی احتمالا مشخص می کند تا زمانی که تقاضا نکرده اید ، به شما داده نشود.( گاهی این سیاست بیمارستانی است)بنابراین اگر مسکن می خواهید-قبل از آنکه درد طاقت فرسا شود-تقاضا کنید. زمانی که در نظر دارید از تخت بلند شوید و یا فقط پیش از زمانی که موعد مقدار داروی بعدی فرا برسد( معمولا بعد از سه یا چهار ساعت )، تقاضای مسکن کنید، بنابراین می توانید به پرستار خود فرصت کافی برای ارائه ی آن بدهید.

برخی از بیمارستان ها از یک پمپ کنترل بی حسی بیمار (P C A )  استفاده می کنند که به سرم شما وصل می شود. هنگامی که احساس می کنید دردتان در حال افزایش است، فقط لازم است دگمه ی روی پمپ را فشار دهید تا مقدار کمی از داروی مسکن وارد سرم شود. از آنجا که دارو ار طریق ورید دریافت می کنید، تاثیر آن را سریع تر احساس می کنید، و با استفاده از دارو تنها در زمانی که به آن نیاز دارید ، اغلب می توانید در کل داروی کمتر ی دریافت کنید. به هر حال ، در مورد مصرف بیش از حد دارو نگران نباشید ، زیرا پمپ تنظیمات خاصی برای پیشگیری از دریافت بیش از حد دارو دارد.

آماده شدن برای رفتن به خانه

بعد از جراحی ، متوجه می شوید هر روز در حد قابل ملاحظه ای راحت تر و آسان تر ار روز پیش است. بعد از سه روز ، به تدریج متوجه می شوید برخاستن از تخت و راه رفتن آسان تر شده است. مجددا به طور عادی شروع به خوردن می کنید. همچنین قادر به دوش گرفتن خواهید شد- بسیاری از خانم ها متوجه می شوند اولین حمام به راستی آرامشی فوق العاده دارد.ولی لطفا به خاطر داشته باشید که نه تنها یک جراحی مهم را پشت سر گذاشته اید، بلکه نه ماه دوران بارداری را نیز پشت سر گذاشته اید! و باید از هر دو مورد بهبود یابید . در واقع بسیاری از خانم ها به سرعت بهبود می یابند و احساس می کنند فقط بعد از چند روز به خانه بر می گردند. ولی بسیاری از خانم ها برای احساس قدرت کافی برای ترک بیمارستان ،به زمان بیشتری نیاز دارند.

طول مدت اقامت شما ممکن است با برنامه یبیمه تان و قوانین وضع شده برای هر ایالت تعیین شود. گاهی ، عفونت بعد از عمل یا عوارض دیگر ضرورت بستری شدن را به مدت بیشتری در بیمارستان ایجاب می کند. ولیبه طور کلی ، تقریبا بعد از سه روز آماد ه ی رفتن به منزل می شوید.

در اینجا نکاتی برای آمادگی رفتن به خانه ذکر شده است:

  • بدون هیچ مشکلی غذا و مایعات را تحمل کنید
  • به صورت عادی و بدون مشکل ادرار کنید
  • اجابت مزاجتان در حال بهبودی برای عملکرد عادی باشد
  • علایمی از عفونت نداشته باشید.

هنگامی که پس از زایمان سزارین از بیمارستان مرخص شدید، در مسیر بهبودی قرار گرفته اید. هر چند سر پا شدن بعد از زایمان سزارین به زمان بیشتری نسبت به زایمان طبیعی نیاز دارد، بنابر این برای یک یا دو هفته ی اول بعد از بازگشت به خانه ، کار ها را آسان بگیرید.

از خودتان حسابی مراقبت کنید

از خانواده و دوستان کمک بگیرید ، در صورت امکان ، اگر استطاعت دارید ، برای هفته های اول ، یک فرد متخصص – پرستار بچه – برای کمک استخدام کنید. ( پرستار بچه برای خانم  هایی که زایمان طبیعی کرده اند نیز می تواند کاملا موثر باشد).سعی کنید انجام کار های خانه را به حداقل برسانید. از بالا و پایین رفتن از پله ها به مقدار زیاد خود داری کنید . انرژی خود را صرف نگه داری از نوزاد جدید و مراقبت  از خودتان بکنید. توجه کنید ، بدنتاتان آشکارا شما را از میزان فعالیتی که از عهده اش بر می آید ، مطلع خواهد کرد.برخی از دکتر ها توصیه می کنند برای یک یا دو هفته ی اول رانندگی نکنید. این محدودیت به خاطر بی حسی ای نیست که ممکن است انجام داده باشید – بی حسی  در واقع بیشتر از یک یا دو روز بعد از زایمان ، واکنش هایتان را تحت تاثیر قرار نمی دهد. مسئله تنها این است که پس مانده ی دردی که شاید بعد از زایمانبا آن مواجه شوید ، ممکن است در صورت نیاز به توقف ناگهانی ، حرکت سریع پا را از روی پدال گاز بر روی ترمز مشکل کند . هنگامی که دردتان کاملا از بین رفت ، می توانید با اطمینان شروع به رانندگی کنید.

 

 

زایمان,سزارین,درد سزارین,درد پس از سزارین,بارداری,بچه داری,نوزاد,زنان زایمان,بیماریهای زنان,درد بعد از جراحی ,جرای سزارین,درد سزارین,درد زایمان سزارین,درمان زخم های زایمان سزارین,مراقبت بعد از زایمان سزارین,جراحی زایمان سزارین,بهبود جراحی زایمان سزارین,کنار آمدن با درد بعد از جراحی زایمان سزارین,استراحت بعد از زایمان سزارین,,,,,,,,,,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دوازده =