یکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

شیاف suppository

شیاف

شیاف ( suppository) : نوعی شکل دوائی است که تأثیر علاجی آن از قرص سریعتر است که در درجه حرارت بدن انسان نرم یا محلول می‌شود. شیاف به مقعد، واژن یا لوله ادراری وارد می‌شود. داروی موجود در شیاف، می‌تواند اثر موضعی یا کلی در بدن انسان داشته باشد. ممکن است از شیاف‌ها برای معالجه درد، تب، گرفتگی عضلانی، بواسیر و یبوست استفاده بشود. شیاف بدلیل سرعت و تأثیرگذاری سریع در افراد مسن بشدت استفاده می‌شود.شیاف نباید سطح روده را حساس کند، به این دلیل داروسازان شیاف را ابتدا روی خرگوش آزمایش و واکنش‌های او را بررسی می‌کنند. شیاف در دو قسمت بریده و غلظت دارو درهر بخش اندازه‌گیری می‌شود. اختلاف غلظت دو قسمت نباید از ۱ درصد بیشتر باشد.

شیاف‌ها در کل به سه بخش تقسیم می شوند :

 • شیاف مقعدی :
  رایج‌ترین آن‌ها، مقعدی و فشنگی شکل است و وزنش از یک تا چهار گرم است , این شیاف می‌تواند محتوی داروهایی باشد که برای معالجه درد، تب، بواسیر و یبوست مصرف می‌شود.
 • شیاف واژن :
  شیاف واژن به شکل کروی است و برای معالجه و درمان عفونت واژن مصرف می‌شود.
 • شیاف ادراری :
  شیاف ادراری برای عفونت لوله ادراری مصرف می‌شود , امروزه این گونه شیاف به کار نمی‌رود.
 • شیاف چشمی :
  برای تقویت دید به کار می رود که در طب سنتی معمول و مرسوم است.

زمان و مقدار مصرف شیاف :

بهترین زمان مصرف شیاف آنتی هموروئید پس از هر اجابت مزاج است. مقدار مصرف این دارو معمولاً یک شیاف صبح و یک شیاف شب است، البته ممکن است بسته به نیاز بر حسب دستور پزشک تعداد شیاف ها تغییر کند، باید برای استفاده از این دارو مطابق نظر پزشک عمل نمایید. قبل از مصرف دارو مقعد را با آب ولرم شسته و خشک کنید.

اگر مصرف یک دوره از دارو را فراموش کردید، در صورتی که به دوره بعدی مصرف نزدیک هستید، نیازی به استفاده مجدد از دارو نیست.

تداخلات دارویی -شرایط نگهداری و هشدارها وموارد منع استفاده در رابطه با مصرف شیاف :

همچنین بیماران مبتلا به دیابت، پرکاری تیروئید، فشار خون بالا، مشکلات قلبی و ادرار دشوار ناشی از انسداد مجاری باید از مصرف این دارو خودداری نمایند موارد منع مصرف این دارو شامل حساسیت نسبت به آن ، مبتلایان به عفونت های ثانویه ، ضایعات قارچی و ویروسی، ضایعات سلی مقعد می باشد و همچنین برخی انواع شیاف‌ها (برای مثال شیاف‌های مورد استفاده در بواسیر) در دوران باردای منع مصرف دارد؛ بنابراین در این دوران باید اگر دچار هر بیماری هستید یا داروی مخصوصی را مصرف می کنید پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

این دارو باید در محیطی خشک و خنک و به دور از دسترس اطفال نگهداری شود، شیاف باید در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود و از یخ زدگی آن جلوگیری به عمل آید.

به یاد داشته باشید:

 • دستورالعمل را به دقت رعایت کنید.
 • دوز مورد استفاده را فراموش نکنید.
 • شیاف‌ها را در جای خنک نگه دارید تا ذوب نشوند. در صورتی که روی برچسب شیاف درج شده باشد، آن را در فریزر نگه دارید.
 • دارو‌ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =