یکشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
فواید مصرف-ماهی
فواید مصرف-ماهی

فواید مصرف ماهی

مزایای مصرف ماهی

یک غذای بسیار مفید که سرشار از مواد مغذی مثل پروتئین و ویتامین D بوده و منبع اسیدهای چرب امگا۳ است که برای بدن و مغز بسیار مفید میباشند.

مصرف ماهی حداقل یک یا دو بار در هفته توصیه میشود.

از سالمترین غذاها بوده که در ادامه به برخی از فواید مصرف ماهی میپردازیم:

 • حاوی مواد مغذی فراوانی است.

  پروتئین با کیفیت بالا و ویتامین های مختلف و مواد معدنی مورد نیاز بدن در ماهی یافت میشود هرچند که در انواع مختلف ماهی مواد مغذی در اندازه های مختلفی وجود دارد مثلا در ماهیان چرب مانند قزل آلا و ساردین و آزاد اسیدهای چرب امگا۳ فراوانی وجود دارند.

 • خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته قلبی و مغزی را کاهش میدهد.

  برای داشتن یک قلب سالم ماهی و روغنهای ماهی مصرف کنید.

 • مواد مغذی موجود در ماهی برای رشد کودکان و نوجوانان بسیار مفید است.

  برای رشد مغز و رشد چشم مفید بوده و به مادران شیرده توصیه میشود اسیدهای چرب امگا۳ مصرف کنند.

 • برای پیشگیری از زوال عقل مفید است.

  مصرف ماهی به افزایش ماده خاکستری مغز منجر میشود که نقشی محافظتی در مقابل زوال مغز ناشی از کهولت دارد.

 • درمان افسردگی و پیشگیری از افسردگی

  ماهی خاصیت شادابی به افراد میدهد و کیفیت زندگی را نیز بهبود میبخشد، همچنین برای اختلالات روانی مانند اختلال دوقطبی مفید است.

 • منبع ویتامین D

  ویتامین دی مثل یک هورمون استروئیدی در بدن عمل میکند که جمعیت زیادی با کمبود آن مواجه هستند، ماهی ها حاوی بالاترین میزان ویتامینD هستند.

 • کاهش خطر ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع ۱

  اگر سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت سالم بدن حمله کند و آنرا از بین ببرد به آن بیماری خود ایمنی میگویند مانند دیابت نوع ۱ که به سیستم ایمنی بدن ، سلولهای تولید انسولین در پانکراس حمله میکند. مصرف ماهی به دلیل وجود اسید های چرب امگا ۳ و ویتامین D این خطر را کاهش میدهد. همچنین خطر ابتلا به  آرتریت روماتوئید و اسکلروز چندگانه را کاهش دهد، اما شواهد موجود ضعیف هستند.

 • پیشگیری از آسم در کودکان

  از بیماری های شایع تنفسی، آسم است که در دهه گذشته روند رشد زیادی داشته است. مصرف ماهی خطر ابتلا به آسم در کودکان را تا حد زیادی کم میکند.

 • محافظت از بینایی در سالمندی

  بیماری زوال قرنیه یکی از اختلالات بینایی و نابینایی در کهنسالی است که مصرف ماهی و اسیدهای چرب امگا۳ برای محافظت از چشمها در مقابل این بیماری مفید است.

 • بهبود کیفیت خواب

  محققان بر این باورند که کمبود ویتامین D موجب اختلال در خواب میشود که مصرف ماهی موجب بهبود کیفیت خواب و در نتیجه بهبود عملکرد روزانه میشود.

 • طعمی بسیار لذید دارد و سریع آماده میشود

نکته : ماهی های آزاد از ماهی های پرورشی میزان امگا ۳ بیشتری دارند و کمتر در معرض آلاینده های مضر قرار دارند. ولی با این وجود مزایای ماهی های پرورشی بسیار بیشتر از خطرات آن بوده و همه انواع ماهی های آزاد و پرورشی برای بدن مفید هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پرورش ماهی – مصرف ماهی – مزایای مصرف ماهی – قیمت ماهی – بهترین ماهی – ماهی زنده ارومیه – پرورش ماهی ارومیه –  The benefits of fish – فروش ماهی در ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 11 =