یکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
برفک واژن
برفک واژن

برفک واژن

برفک واژن

برفک واژن بسیاری از زنان بالغ را مبتلا می کند و می تواند به طور مکرر اتفاق افتد . این حالت موقعی پیش می آید که قارچ کاندیدا آلبیکانس (که به طور طبیعی در واژن وجود دارد) سریعتر از معمول رشد کند . این بیماری شدید نیست ولی می تواند باعث خارش ناراحت کننده و همچنین ترشح واژن شود .برفک می تواند در نواحی دیگر مانند دهان نیز ایجاد شود.

عامل ایجاد بیماری

در حدود ۲۰ % زنان ، این قارچ به طور عادی در واژن وجود دارد . رشد این قارچ توسط دستگاه ایمنی بدن و باکتری ها توسط آنتی بیوتیک ها یا اسپری های اسپرم کش از بین بروند ، قارچ ها می توانند تکثیر پیدا کنند و علایم را به وجود آورند.

باکتر های بی ضرر ممکن است در اثر تغییرات هورمون های جنسی زنانه نیز از بین بروند.چنین تغیراتی می تواند در هنگام حاملگی یا قبل از قاعدگی رخ دهد و ممکن است به علت مصرف داروهای موثر بر میزان هورمون های جنسی زنانه مانند ضد حاملگی های خوراکی اینگونه تغییرات به وجود آیند . برفک واژن همچنین می تواند بعد از تماس جنسی با شریکی که عفونت کاندیدیایی دارد اتفاق افتد . دیابت و استرس می توانند به ایجاد بیماری کمک کنند.

علایم بیماری

علایم بیماری معمولا به تدریج بعد از چند روز ایجاد می شود و عبارت است از

  • تحریک و خارش واژن و لُب ها
  • ترشحات غلیظ و سفید که ظاهر پنیری دارد

در صورت عدم درمان می تواند به قرمزی و درنتیجه خراش لُب ها منجر شود.

فرد چه کاری می تواند انجام دهد؟

اگر مطمئن باشید که دچار این بیماری شده اید (با توجه به سابقه این بیماری در شما ) می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید . داروهای ضد قارچ در شکل های گوناگون موجودند . توصیه می شود تا از بین رفتن کامل علایم از تماس جنسی خودداری کنید . شریک جنسی شما هم باید برای جلوگیری از عود بیماری درمان شود . اگر به طور منظم دچار برفک می شوید باید اقدامات خودیاری را انجام دهید.

 

 

 

 

 

Vaginal throat,بیماری برفک واژن,علایم برفک واژن,نشانه های برفک واژن,بیماریهای زنان,,,,

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شش =