سه شنبه , ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
وضعیت جنین در هفته بیست و نهم
وضعیت جنین در هفته بیست و نهم

وضعیت جنین در هفته بیست و نهم بارداری

 هفته بیست و نهم بارداری

وضعیت جنین

در هفته ۲۹ بارداری، فرزندتان حالا بین ۱٫۱ تا ۱٫۳ کیلوگرم وزن دارد و قد او حدود ۴۰ سانتی متر است.

کم کم به قد هنگام تولدش نزدیک میشود اما هنوز باید کمی تپل شود . در حقیقت، طی ۱۱ هفته آینده ، وزنش بیش از دو برابر ، یا شاید حتی سه برابر می شود. هرچه چربی بیشتری زیر پوستش ذخیره شود ، پوست چروکیده اش یکدست تر می شود. این چربی سفید رنگ با چربی قهوه ای قبلی که جنین تان ذخیره کرده تفاوت دارد. چربی قهوه ای برای تنظیم دمای بدن ضروری است، در حالی که چربی سفدی (همانی که شما هم دارید) بیشتر به عنوان منبع انرژی به کار می آید.

شمارش لگدهای بچه

از آنجایی که فضا در اقامتگاه زندگی فرزندتا الان خیلی کم است، ضربه ها و سیخونگ هایی، بیشتر ، از آرنجها و زانوهایش حس میکنید که نیرمندتر و حتی منظم تر از قبل هم خواهند شد، حرکات و صداها، نور و آن شیرینی ای که حدود نیم ساعت پیش خوردید. الان فرص خوبی برای شروع شمارش لگدها، دوبار در روز است، تا از خوب بودن شریاط بچه مطمئن شوید، به علاوه بهانه ی خوبی برای استراحت است (بهتر است زمان شمارش لگدها دراز بکشید)

وضعیت بدن مادر در هفته ۲۹

واریس سیاهرگ

در این هفته احتمالا شکمتان آنقدر بزرگ شده که دیگر وقتی استاده اید نتواند پاهای تان را ببینید. ممکن است شما هم مثل نزدیک به ۴۰ درصد از زنان باردار باشید که دچار واریس سیاهرگ ها میشوند. این سیاهرگهای خونی متورم میتوانند طی بارداری گسترش یابند یا بدتر شوند.

سیاهرگها بیرون می زنند چون ظرفیت خون شما در طول بارداری افزایش می یابد، رحم در حال رشدتان به سیاهرگهای لگنی فشار می آرود و هورمون ها، رگ های تان را شل و ریلکس می کنند. واریس سیاهرگ می تواند حتی در مقعد هم رخ دهد (با عنوان بواسیر)، ولی آنها را با رگهای عنگبوت مانند قرمز مایل به ارغوانی که همانطور که خودتان حدس زدید، به عنگبوت شباهت دارند، اشتباه نگیرید. برای بعضی زنان باردار واریس رگها دردناک است، درحالی که بعضی هیچ ناراحتی ای ندارند و مثل ترکهای پوست ،نسل به نسل منتقل شده اند. بهترین کاری که برای پیشگیری یا کمتر کردن آنها میتوانید انجام دهید این است که پرهیز از نشستن  یا استادن طولانی مدت است (هدف این باشد که روزانه کمی ورزش کنید) بگذارید گردش خون انجام پذیرد. جوراب واریس هم می تواند مفید باشید. این علائم در یبشتر مواقع ، طی چند ماه بعد از زایمان از بین می روند.

چطور لگدها را بشماریم؟

امروز لگدهای بچه را احساس کرده اید؟ حالا که هفته بیست و هشتم را گذرانده اید، باید هر روز به آنها توجه کنید و اگر حرکت جنین تان را حسن نکردید، بهترین را برای انجام آن، هنگام دراز کشیدن است چون احتمال دارد کوچولو ، در زمان استراحت مادر سرحال تر شود، روشی که بعد از تولدش هم احتمالا پیش بگیرد. هر حرکتی و همه آنها را بشمرید، حتی تکانه ای پرصدایش و چرخش ها را، تا زمانی که به ۱۰ برسید. اگر در یک ساعت به تعداد ۱۰ نرسیدید، فشفشه ی کوچکتان ممکن است الان در حال استراحت باشد، پس یک خوراکی سبک بخورید و مجدد امتحان کنید، این افزایش قند خون احتمالا بچه را به فعالیت برمیگرداند. فقط به خاطر داشته باشید که کمتر از ۵ حرکت در یک ساعت را باید با پزشکتان مشورت کنید. احتمالا همه چیز روبه راه است ولی همیشه بهتر این است که اطمینان کسب کنید تا پشیمان نشوید.

نکات بیشتر

  1. ممکن است پستان های تان به صورت قطره قطره کلستروم (آغوز) ترشح کنند، ماده غنی قبل از شیر که اولین غذای نوزادان میشود.
  2. اطمینان حاصل کنید که در طول روز، در رژیم غذایی تان به قدر کافی آهن هست و به میزان کافی تحرک دارید.
  3. متاسفانه، در این سه ماهه، بیشتر از قبل در معرض عفونت مجرای ادراری هستید، پس اگر هنگام دفع ادرار سوزش دارید در اولین فرصت ممکن با پزشکتان صحبت کنید.

تغذیه بارداری در هفته ۲۹ 

چربی های خوب در مقابل چربی های بد

در هفته ۲۹ بارداری که وزن تان بیشتر شده، واژه چربی کمترین چیزی است که می خواهید بشنوی.د زنانی که قبلا رژیم داشته اند از کلمه چاقی می ترسند چون می دانند که در چاقی هیچ سودی وجود ندارد اما موضوع مربوط به زمانی می شود که چربی های مضر مصرف کنید (سرخ کردنی های پرروغن، ساندویچهای پر از چربی و شکلات و شیرینی های خامه ای) . زمانی که باردار هستند باید از منابع چربی سالم مصرف کنید که هم برای خودتان هم برای بچه مفید است و بهتر است که این روش را از قبل از باردار شدن نیز رعایت کنید. از چربی های مفید و ضروری میتوان ، اسید چرب امگا ۳ که دارای حلقه های اشباع نشده است و DHA را نام برد. هر دو مکمل  های سالم اند و برای هر رژیمی مناسب هستند، کلسترول و فشار خون را کاهش می دهند و خطر بیماری های قلبی را کم می کنند.

DHA عامل بسیار مهمی برای ساخت مغز و بافت فرنیه چشم است بنابراین برای رشد و نمو مغز و  چشم جنین در حال رشد و همچنین کودکان ضروری است . در سه ماهه سوم بارداری رشد مغز به اوج خود می رسد و تا یک سال اول زندگی به رشد خود ادامه می دهد. به مرور زمان که بچه بزرگ تر می شود مقدار نیاز وی سه برابر و محتوای DHA مغز در سه ماهه پایانی بارداری سه تا ۵ برابر می شود.

منبع تغذیه مغز جنین، از کجا تامین می شود؟

مثل همیشه همه چیز به شما بستگی دارد، در دوران حاملگی مصرف بسیاری از ماهی ها بدون محدودیت است پس ماهی بخورید. خوشبختانه DHA ماهی های آب سرد مثل قزل آلا، بی خطر است. تا جایی که امکان دارد ماهی آزاد و قزل آلا انتخاب کنید. تخم مرغ هدای غنی از DHA را که با نام تخم مرغ امگا ۳ است ، مصرف کنید. این تخم مرغ ها از مرغ هایی تولید می شوند که در تغذیه شان از مکمل DHA استفاده کشده است. زرده تخم مرغ های معمولی DHA کمتری دارد.

این فهرست از غذاها نیز حاوی DHA هستند:

ماهی کولی

ساردین یا کیلکا

قزل آلا

ماهی های روغنی

منابع دیگری هم هستند که DHA دارند اما کمتر :

کنسرو تن

میگو

افزایش هوش و عملکرد بهتر مغز:

خبری جالب از عملکرد تحقیقات انجام شده راجع به کولین ماده ای که به وفور در تخم مرغ وجود دارد و دارای تاثیر جدی بر رشد بچه ها است: سلول های عصبی،کولین را به استیل کولین تبدیل میکند، بپام رسانی شیمیای که در توانایی حافظه دخیل است و کمبود ان در بیماران الزایمری دیده شده است.

طبق تحقیقی که به زنان باردار، رژیمی شامل مصرف سه مرتبه دریافت کولین داده شده بود، نتیجه این بود که فرزند آنها در یادگیری ماپیچ ه او تست های مشابه درباره حافظه فضایی، بهتر عمل کردند. در مقابل ، جنینی که دچار کمبود کولین باشد،دچار مشکلات یادگیری می شود.

فراموش نشود که قبل از تغیییر در رژیم خود با پزشکتان مشورت کنید. این موضوع خیلی اهمیت دارد چون اگر بتوانیم در رژیم زنان باردار تغییر بی خطر ایجاد کنیم، احتمالا ، قادر خواهیم بود هوش فرزند را افزایش داده و حتی به جلوگیری از بیماری های مرتبط با افزایش سن که روی حافظه موثر است، کمک کنیم.

اگر زنی قبل از بارداری نوشیدنی های الکلی مصرف کرده است و یا به طور تفریحی از مواد مخدر استفاده کرده است، باید مصرف آنها را متوقف کند . سلول های مغز جنین به سیگنال های شیمیایی وابسته اند که به آنها می گوید کجا بروند و چطور ارتباط برقرار کنند کدام ژن ها فعال یا غیرفعال باشند. هرگونه ماده خارجی که در این انتقال مداخله کند میتوانید تاثیر منفی بر رشد جنین داشته باشد.

مصرف هرگونه دارو یا ماده مخدر از کافئین گرفته تا هروئین و نوشیدنی های الکلی ، این پتانسیل را دارند که رشد مغزی جنین را در آینده محدود کنند. همان طور که شواهد نشان می دهد باید مصرف الکل را کنار گذاشت و زنان باردار باید از مصرف هر گونه دارو بدون مشورت پزشک خودداری کنند.

توصیه هایی برای پدران

آماده شدن برای نقش پدری

آیا همه شب را بیدار ماندید تا به کارهایی که همسرتان پس از آمدن نوزاد نمی تواند انجام دهد، فکر کنید؟ مانند گشت و گذار، سرگرمی هایی خارق العاده و بیرون رفتن در شب، خلتوت های دونفره و …

در ۲۹ هفتگی بارداری، به جای فکر کردن درباره چیزهایی که دیگر نخواهید داشت (یا فرصت زیاد برای آن نخواهید داشت) ، بیشتر به این فکر کنید که چه چیزی را در زندگی خواهید داشت: یک کوچولوی خیلی خاص که زندگی تان را با او تقسیم خواهید کرد. آیا زندگی متفاوت خواهد بود؟ در آن زمان مثلا سرگرمی شما تمیز کردن بقایای هندوانه از روی شکم کوچک و تپل نوزادتان خواهد بود. در طول شب و روز هر وقت از محل کارتان بر می گردید  یک فشفشه منتظر شماست که با خنده هایش خستگی شما را محو کند. از این بهتر میشود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =