یکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
هفته سی و یکم بارداری
هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته ۳۱ بارداری

وضعیت جنین

فرزند شما در این هفته بی از ۱٫۳ کیلوگرم وزن دارد و قدش حدود ۴۱ سانتی متر است، و به سرعت به قد هنگام تولدش نزدیک می شود، گرچه او باید بین ۱٫۳ تا ۲٫۲ کیلوگرم دیگر قبل از روز موعود اضافه کند، او همچنین دوره خواب بلندتری دارد، باعث می شود شما به الگوهای واضح تری از حرکات و استراحت او دست یابید.

حواس پنجگانه بچه رشد می کند

مغز بچه این روزها نامحدود کار میکند، سریعتر از همیشه رشد می کند. ارتباطات بین تک سلول های عصببی با سرعت فوق العاده سریعی در حال شکل گرفتن است. او حالا اطلاعات را پردازش میکند،  نور را دنبال میکند و از حواس چنج گانه اش علایم را دریافت میکند. مطمئنا ، فرزندتان الان نمی تواند چیزی را ببوید ولی هنوز به این خاطر است که با مایع آمنیوتیک احاطه شده است و باید هوا را تنفس کند تا بتواند بویی از چیزی حس کند. بوی شما از اولین بوهایی خواهد بود که تنفس می کند، بویی که به سرعت به محبوبش تبدیل می شود.

رکاب زدن با پا و مکیدن انگشت شستش

خب، فرزند شما با چهره اش شکلک در می آورد، سکسکه می کند، می بلعد ، نفس می کشد، با دستان و پاهای کوچکش به سرتاسر دیواره ی رحم شما می زند و حتی انگشت شستش را می مکد. در حقیقت ، بعضی بچه ها وقتی در شکم مادر هستند، شست شان را خیلی با فشار می مکند، بع همین خاطر باشست تغییر حالت داده به دنیا می آیند.

وضعیت بدن مادر

نفس های کوتاه

در هفته ۳۱ بارداری هستید، رحم تان حالا ۱۰ سانتی متر بالاتر از ناف تان حس می شود. این یعنی رحم تان دارد به تمام اندام های داخلی که قبلا جای دیگری بوده اند، فشار می آورد، به ریه های تان فشار می آورد، و اتساع کامل را برای آنها سخت تر می کند. در نتیجه ، اصطلاحا نفس کم می آورید. این حالت ، تا زمانی که به پایان بارداری و تولد نزدیک شوید ادامه دارد. در حالی که این کوتاهی نفس ها برای شما خیل ناخوشایند است، فرزندتان مثل یک حلزون خوشحال است، چون دارد اکسیژنش را از جفت می گیرد. این حس نفس تنگی حوالی پایان بارداری احتمالا بهتر می شود، وقتی که بچه  آن پایین داخل لگن ، اماده زایمان قرار میگیرید. تا آن زمان، اطمینان حاصل کنید که تا حدی که می توانید صاف می ایستید و به پهلو بخوابید تا ریه های تان فضای بیشتری برای تنفس داشته باشند. اگر تنگی نفس شدید دارید که حتی در حالت استراحت هم وجود دارد، حتما با پزشک تان مشورت کنید.

آب بخورید و به پیاده روی ادامه دهید.

اما از مصرف آب و مایعات وسط غذا و دو ساعت بعد از صرف غذا نیز باید پرهیز کرد. مادران باردار باید از فعالیت های سنگین بدنی و حالت جهش و پرش بپرهیزند. البته میزان فعالیت زن باردار به وضعیت جسمی وی قبل از بارداری بستگی دارد. اگر مادر قبلا ورزش می کرده است می تواند فعالیت خود را ادامه دهد به شرطی که ورزش سنگین و شدید نباشد و به جنین ضربه ای وارد نکند. پیاده روی برای خانم های باردار توصیه می شود حتی یکی از راهکارهای رفع حالت تهوع و استفراغ، پیاده روی است. ورزشهای آبی نیز مفید است.

نکات بیشتر

  • کیف بیمارستان تان آماده شده؟ اگر نه، الان وقت خوبی برای آماده کردنش است، درست به موقع
  • اگر متوجه تورم های ناگهای سطحی شده اید، ممکن است فقط وزن بارداری نباشد، با پزشکتان صحبت کنید . همراه با تغییرات بینایی و سردردها، تورم میتواند نشانی از پره اکلامپسی باشد.
  • معمولا هنگامی که مادر گرسنه یا خسته است، حرکات جنین کم می شود اما پس از غذا خوردن و هنگام استراحت حرکات بهتر میشود. جنین همچنین دوره های خواب دارد که ممکن است حدود ۴۵ دقیقه طول بکشد که خوب حرکت نکردن او در این زمان ها طبیعی است. اگر احساس کردید حرکات جنین کم شده است، پس از خوردن یک ماده سریع الجذب مثل شربت یا خرما و یا این که حدود نیم ساع پس از غذا خوردن بر روی دست چپ دراز بکشید و مجدد حرکت جنین را در یک ساعت بشمارید. اگر در یک ساعت حداقل پنج جرکت داشت، این یعنی کوچولوی شما سرحال است.

تغذیه بارداری

برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن در دروان بارداری، مصرف منظم و روزانه مکمل آهن را ۳ ماه پس از زایمان ادامه دهید (حتما با پزشک خود مشورت کنید) رقیق شدن خون که به تدریج طی دوران بارداری ایجاد می شود، سطح هموگلوبین را به محدوده کم خونی می رساند که این امر طبیعی است. علل کم خونی در دوران بارداری مصرف نکردن منابع غذایی آهن دار، از دست دادن خون طی دوران قاعدگی (قبل از بارداری ) است و کمبود اسید فولیک یا کمبود ویتامین B12 (آنمی مگالوبلاستیک)  به ندرت میتواند علت کم خونی در دوران بارداری باشد. در صورتی که علت کم خونی ، کمبود اسید فولیک تشیخص داده شود مصرف منابع غذایی غنی از این ویتامین به مادران پیشنهاد داده میشود. در صورتی که کم خونی با تجوز مکمل آهن اصلاح نشد، باید کمبود اسید فولیک و کمیبود ویتامین b12 را به عنوان علت کم خونی در نظر گرفت. همچنین در دوران بارداری به منظور جلوگیری از کم خونی باید از منابع غذایی حاوی آهن مثل گوشت ، ماهی، مرغ، جگر، حبوبات و سبزی های سبز تیره مثل جعفری در برنامه غذایی روزانه استفاده شود.

بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب 

برای جذب بهتر آهن غذا، باید از مصرف چای ، قهوه و دم نوش های گیاهی یک ساعت قبل از غذا و حداقل دو ساعت پس از غذا و نیز از مصرف چای پررنگ خودداری شود. همچنین به منظور کاهش اختلالات گوارشی و جذب بهتر آهن، در صورتی که به تجویز پزشک مکمل آهن مصرف می کنید، بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب است.

خوراکی هایی جهت تامین آهن

  1. مخلوط سه شیره (منبع غنی از آهن) : شیره انگور و شیره خرما و شیره توت
    این سه شیره را به یک اندازه در هم مخلوط کنید و در یخچال نگه داری کنید به این صورت ، تا مدت زیادی ماندگاری دارد. این معجون مقوی را می توانید هر روز مصرف کنید. کم خونی را جبران میکند و بهترین درمان خانگی برای خستگی و بی حسی است.
  2. مصرف رب انار در هنگام بارداری علاوه بر اینکه به خون سازی کمک می کند، تاثیر زیادی در زیبایی نوزاد دارد.
  3. اسفناج یکی از بهترین داروهای طبیعی برای جبران کم خونی است.
  4. لوبیا سبز منبعی غنی از آهن است و مصرف آن به خانم های باردار بسیار توصیه میشود . نکته قابل توه در مورد لوبیا سبز این است که مقدار آهن موجود در لوبیا سبز با گوشت قرمز برابری می کند.
  5. خوردن عسل به زنان باردار توصیه می شود، زیرا دارای قند ، آهن و پیاسیم و کلسیم و منگنز و سدیم و فسفر است.

توصیه هایی برای پدران

نشانه های غافلگیر کننده بارداری برای آقایان

مطمئنا یک سری از سردرگمی های زیر را به مساله ی پدر شدن ربط می دهید. مانند این مورد: همسر باردار شما بهانه ی خوبی برای فرونشاندن ویارهایش با بستنی و چیپس سیب زمینی دارد اما چرا شما هم به همان سرعت چیزی که جلوی تان هست را می خورید؟ مساله این است که شما فقط در غذا خوردن با هم سهیم نمی شوید بلکه برخی نشانه های بارداری را نیز مانند ۹۰ درصد آقایان دیگر با همسرتان سهیم می شوید. در واقع سهیم شدن نشانه های بارداری در این برهه از زمان بسیار متداول بوده و محققان آن را سندرم کوواد Couvade نامیده اند. یک اصطلاح فرانسوی که معادل جمله ی «ما باردار هستیم» می باشد. آیا در طول چند ماه گذشته کاری انجام داده اید یا احساسی داشته اید که موجب شود از حودتان بپرسید که: «صبر کن ببینم، چه کسی اینجا باردار است؟» بررسی کنید که چند مورد از نشانه های ذیل برای شما معنی دارند:

نشانه ۱: اضطراب

بیشتر آقایان شب ها بی خوابی ، سوزش معده و دوره های خستگی شدید را در هنگام بارداری همسرشان تجربه می کنند. امر فوق شاید به این دلیل باشد که برخی آقایان در این زمان نگران تر از سایر آقایان در وضعیت مشابه هستند. سوال این است که شما چطور میتوانید  این نوسان ها را مهار کنید؟ از آقایان  دیگری که منتظر آمدن فرزند هستند کمک بخواهید. کسانی که وضعیتی مشابه شما دارند و یا آن را تجربه کرده اند.

نشانه ۲: تهوع

تهوع تنها مختص صبح ها نیست و یا تنها مختص مادران نیست. در حالی که این مشکل در خانم ها به همراه افزایش هورمون های زنانه است، آقایان هم ممکن است که خودشان را در حال ویار به دنبال بیکوییت شور بیابند و یا دائما در حال رفتن به دستشویی باشند. اگر چه دلیل عمده مشکلات فوق استروژن است، اما حالت تهوع های مردانه احتمالا به دلیل اضطراب و همچنین تغییر در رژیم غذایی می باشد. معالجات مربوطه : از نظر فیزیکی فعال شوید تا خودتان را تخلیه کنید. درباره چیزهایی که ناراحتتان می کند با همسرتان یا یک دوست حرف بزنید، همچنین سعی کنید درست غذا بخورید.

نشانه ۳: تغییرات خلقی شدید

بی شک متوجه شده اید که داشتن یک نوزاد اتفاقی بزرگ است و زندگی شما در آینده نزدیک هرگز مشابه وضعیت فعلی تان نخواهد بود. این مساله میتواند جال برانگیز بوده و می تواند منجر به خواب کمتر و حتی بد خلقی بیشتر در شما شود. همه این نگرانی ها طبیعی است و به تعادل رساندن این فراز و فرودها در زمنیه چدر شدن نیاز به تمرین دارد. پس بیاموزید و بپذیرید که الان یک تمرین بزرگ برای زمانی است که واقعا پدر خواهید شد.

نشانه ۴: تغییرات در تمایل جنسی

در دوران بارداری ، نیاز طبیعی جنسی یک خانم میتواند فعال تر شود یا اینکه به سمت خنثی شدن پیش برود. مخصوصا در سه ماهه اول بارداری. اما آقایان در این زمینه غیر قابل پیش بینی هستند، برخی آقایان با تغییرات در بدن همسر باردارشان از لحاظ جنسی تحریک می شوند در حالی که برای برخی دیگر این تغییرات یک عامل یادآوری کننده برای مسئولیت هایی است که بزودی نمایان خواهد شد. برخی والدین هم میترسند که آسیبی به جنین برسد و اصلا به رابطه جنسی فکر نمیکنند.

اگر رابطه جنسی در زندگی زناشویی شما دچار وقفه شده است سعی کنید که با همسرتان صمیمی بمانید. به یاد داشته باشید که رابطه جنسی تنها یک جنبه بیرونی و فیزیکی از صمیمیت است و راه های زیاد دیگری وجود دارد که بدون هر گونه لمس کردنی ، شما و همسرتان به هم نزدیک شوید.

با هم به پیاده روی بروید

با هم فیلم ببینید و کارهای دونفره که به ذهنتان میرسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 5 =