پنج شنبه , ۶ آذر ۱۳۹۹
زخم نوک سینه ها
زخم نوک سینه ها

زخم نوک سینه ها

زخم نوک سینه ها

بسیاری از خانم ها در روز های اول شیر دهی با زخم موقتی نوک سینه مواجه می شوند. برای اکثر خانم ها ،معمولا درد خفیف است و خود به خود از بین می رود.

برای عده ای دیگر ، به هر حال ، زخم بدتر می شود و به ترک خوردن یا شقاق نوک سینه ها منجر می شود و درد متوسط تا شدیدی دارد. در صورتی که سینه های شما بهبه این سمت پیش رفت ، قبل از آنکه ناراحتی از کنترلتان خارج شود، اقدام کنید.

فهرست زیر برخی از راه های علاج را مطرح  می کند:

  • روش خود را مجددا کنترل کنید تا از وضعیت صحیح نوزاد خود مطمئن شوید . اگر نوزاد تمام نوک سینه و آرئول را در دهان خود نگیرد ، احتمالا زخم ادامه می یابد . سعی کنید تقریبا با هر بار شیر دادن وضعیت نوزاد خود را تغییر بدهید.
  • نعداد دفعات شیر دادن را افزایش و هر بار مقدار کمی شیر دهید. بدین طریق نوزاد آن قدر گرسنه نیست که با شدت مک بزند
  • حتما با سینه ای که زخم شده شیر بدهید ، حتی برای چند دقیقه ، تا نوک سنه نسبت به شیر دادن شرطی شود. اگر اجازه دهید کاملا بهبود یابد ، هنگامی که مجددا با آن سینه شیر بدهید، نوک آن زخم خواهد شد. توصیه ی ما این است که ابتدا با سینه ای که کمتر زخم شده شیر بدهید، زیرا در این زمان مکیدن نوزاد قوی تر است.
  • قبل از آنکه نوزاد را زیر سینه بگذارید ، کمی شیر با دست خارج کنید . این اقدام به رفلکس جاری شدن شیر کمک می کند و بنابراین نوزاد مجبور نیست برای جاری شدن شیر به مدت زیاد و شدید مک بزند.
  • از مصرف مواد شیمیایی محرک یا صابون ها بر روی نوک سینه ها خودداری کنید.
  • بعد از اینکه شیر خوردن تمام شد ، نوک سینه های خود را پاک نکنید. تا جایی که می شود اجازه دهید با جریان هوا خشک شود. پاک کردن با پارچه به تحریک غیر ضروری منجر می شود.
  • نوک سینه ها را در معرض هوا گذاشته تا به سفت شدن پوست کمک کند، بنابراین سعی کنید در خانه تا حد المکان سینه های خود را در معرض هوا قرار دهید. اگر از سوتین شیر دهی استفاده می کنید، لبه های آن را در خانه پایین قرار دهید . نوک سینه های شما بر اثر مالیده شدن به بافت لباستان سفت می شود.
  • در صورت استفاده از لایی ها برای جذب شیر چکه شده از سینه هایتان ، به محض آنکه مرطوب می شودآن ها را عوض کنید، در غیر این صورت باعث زخم شدن نوک سینه ها می شود.
  • سعی کنید روی نوک های زخم شده را با روغن ویتامین ای، روغن زیتون یا لاتولین (روغن پشم) ماساژ داده و سپس در معرض هوا گذاشته تا خشک شود. کرم Udder و Bag Balm محصولاتی هستند که برای درمان شقاق های نوک پستان گاو های شیرده (ببله، گاوها) تولید شده و عمومیت زیادی در بین زنان شیرده یافته اند. در حال حاضر بسیاری از داروخانه ها و فروشگاه های لوازم آرایشی این کرم ها را می فروشند.
  • چندین بار در روز نوک سینه ها را کمپرس گرم ( نه داغ) و خشک ( نه مرطوب) کنید. می توانید این کار را با یک بطری حاوی آب ولرم انجام دهید.

 

درد ناشی از پر شدن سینه ها

همان طور که قبلا اشاره کردیم ، هنگامی که سینه ها از شیر پر می شود، می تواند آزار دهنده باشد. یک راه برای جلوگیری از پر شدن دردناک ، شروع شیردهی بلا فاصله بعد از تولد نوزاد است. راهکار های موثر دیگر ،پوشیدن سوتین محکم ( نه تنگ و ماساژ دادن سینه ها قبل از شیر دادن است. ماساژ جاری شدن شیر را تسهیل می کند ومقداری از پری سینه خالی می شود. همچنین می توانید بر روی سینه های خود کمپرس گرم بگذارید.( برخی از خانم ها احساس می کنند گذاشتن  کیسه ی یخ بهتر است – هر دو را امتحان کرده تا ببینید کدامیک اثر بهتری برایتان دارد.)

انسداد مجاری

گاهی بعضی از مجاری شیر در سینه با زاید ه هایی مسدود می شود.در صورتی بروز چنین چیزی ، یک غده ی کوچک ، سفت و قرمز رنگ درون سینه شما شکل می گیرد. ممکن است غده ملتهب باشد، ولی معولا با تب یا درد طاقت فرسا همراه نیست.

 

 

 

 

شیردادن,زخمی شدن نوک سینه ها,درمان زخم نوک سینه,شیر دادن,نوزاد,,,,,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =