یکشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
آنچه را که باید در مورد شپش بدانید
آنچه را که باید در مورد شپش بدانید

آنچه را که باید در مورد شپش بدانید

آنچه را که باید در مورد شپش بدانید

یکی از نگرانی های والدین آلودگی کودکانشان به شپش می باشدکه این روزها در مدارس و مهدکودکها شیوع پیدا کرده است. پس لازم است اطلاعاتی در این زمینه داشته باشیم تا از ابتلا به آن پیشگیری کنیم و در صورت امکان درمان کنیم.

شپش سر(Lice) پیست؟

شپش سر که حشرات کوچک شش پایی هستند که در حدود دانه کنجد بوده و به پوست سر و گردن می چسپند و از خون انسان تغذیه می کنند. تخم این حشرات که درفارسی رشک و در انگلیسی nit به آنه گفته می شود توسط شپش های بالغ بر روی موهای نزدیک به پوست سر چسبانده می شود.

افراد زیر در معرض ابتلا به شپش هستند:

  • کودکانی که در مدارس ابتدایی یا مهدکودک ها هستند
  • بزرگسالانی که با بچه ها در تماس هستند

نحوه انتشار شپش

  • تماس مستقیم سر به سر
  • استفاده از یک برس موی اشتراکی(شپش می تواند برای مدت کوتاهی در لباس و یا سایر وسایل شخصی زنده بماند)

نحوه قرارگیری شپش بر روی موی سر

درست است که شپش ها و رشکها کوچک هستند ولی با چشم غیر مسلح به راحتی دیده می شوند. بیشت در موهای پشت گردن یا پشت گوش دیده می شوند . بهترین راه برای تشخیص آلودگی شانه زدن موهای خیس می باشد.

نشانه های آلودگی به شپش

در بسیاری از کودکان مبتلا شده به تخم های شپش علامت خاصی وجود ندارد و مشکل اصلی زمانی است که خارش ایجاد می شود. ممکن است زمانی که متوجه میشوید سرتان آلوده شده است هفته ها و یا ماهها از آلوده شدن اولیه سرتان به شپش گذشته باشد.

حساسیت:

در واقع خارش سر یک واکنش آلرژیک به نیش حشرات می باشد که در برخی مواقع خارش ممکن است زخم پوست را به دنبال داشته باشد .خارش ناشی از آلودگی شپش معمولا با زخمی شدن پوست شایع نیست ولی اگر پوست به رنگ قرمز متور شد و یا غدد لنفاوی گردن دردناک شدند شریعا باید به پزشک مراجعه کنید چون این نشانه ها عفونت پوست س می باشد.

اگر شما مشکوک به ابتلا به شپش سر هستید این را بدانید که شپش سر به تنهایی از بین نمی رود برای تشخیص با پزشک خود تماس بگیرید تا اطلاعات درمانی مناسب را در اختیارتان بگذارد.

 

 

 

 

 

درمان شپش ,درمان شپش سر ,درمان شپش موی سر ,شپش‌ ,شپش سر ,شپش موی سر ,Head lice,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =