یکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
پولیپ های رحم
پولیپ های رحم

پولیپ های رحم

پولیپ های رحم

پولیپ های رحمی بدون درد هستند و در گردن یا داخل رحم رشد می کنند . آنها می توانندمنفرد یا متعدد باشند . پولیپ ها معمولا بی ضررند ولی در موارد نادر می توانند سرطانی شوند . این بیماری مخصوصا در زنان قبل از یائسگی (در بین ۳۰ تا ۴۵ سالگی) شایع است . دلیل رشد این پولیپ ها هنوز نامعلوم است ولی اگر زخمی در گردن رحم وجود داشته باشد احتمال ایجاد پولیپ در این مورد بیشتر می شود . بعضی مواقع نیز به دنبال عفونت ایجاد پولیپ رخ می دهد .

 علایم بیماری

علایم عبارتند از

  • ترشح آبکب همراه با لکه های خونی از واژن
  • خونریزی بعد از تماس جنسی و بین قاعدگی یا بعد از یائسگی

این خونریزی ها ممکن است نشانه بیماری جدی تری همانند سرطان گردن رحم باشند.

چه کاری ممکن است انجام شود؟

هنگامی که با اسپیکولوم ، واژن باز شده باشد ، پزشک به راحتی می تواند پولیپ گردن رحم را تشخیص دهد . اگر به پولیپ داخل رحم شک باشد به ارزیابی های بیشتر مثل اسکن اولتراسوند یا هیستروسکوپی نیاز خواهد بود.

درمان پولیپ هامعمولا راحت و سریع است . پولیپ گردن رحم را می توان حین معاینه با اسپیکولوم و پولیپ داخل رحم را می توان با هیستروسکوپی برداشت . احتمال درد و خونریزی خفیف از واژن برای چند روز بعد از عمل وجود دارد. نمونه هایی از بافت پولیپ های برداشته شده را زیر میکروسکوپ مورد ارزیابی قرار می دهند تا از سرطانی نبودن آنها مطمئن شوند. پولیپ ها ممکن است بعد از عمل ، دوباره عود کنند و به جراحی های بیشتری نیاز باشد.

 

 

 

 

 

بیماری پولیپ های رحم,درمان پولیپ های رحم,پولیپ رحم,علایم پولیپ های رحم,نشانه های پولیپ های رحم,,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =