یکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
ولوواژینیت

ولوواژینیت

ولوواژینیت

ولوواژینیت اختلال شایعی است که همه زنان را در برهه ای از زندگی مبتلا می کند. در این بیماری لب ها و واژن  ، ملتهب ، خارش دار و زخم می شوند. ممکن است در هنگام تماس جنسی ، درد و ترشح از واژن وجود داشته باشد . این بیماری بچه ها را نیز می تواند گرفتار کند .

علل ایجاد بیماری 

بیشتر موارد به علت عفونت رخ می دهند . عفونت با قارچکاندیدا آلبیکنس که باعث برفک واژن می شود ، عفونت با پروتوزاوای تریکومونا واژینالیس که باعث عفونت تریکومونیایی می شود، می تواند باعث بیماری شود . زنان دیابتی در خطر بالاتری برای ابتلا به عفونت قارچی قرار دارند . رشد بیش از حد باکتری های طبیعی ساکن واژن نیز می تواند باعث این التهاب شود . در بعضی از موارد ، ولوواژینیت به علت تحریک با محصولات خوشبو کننده حمام ، شوینده ها ، ضد عرق ها یا کرم های واژن ایجاد می شود . بعد از یائسگی بیماری به علت نازکی و خشکی بافت واژن اتفاق می افتد . این تغییرات به علت کاهش استروژن به وجود می آیند . در موارد نادر ، بیماری به علت تغییرات سرطانی  در لایه پوشاننده لب ها و واژن به وجود می آید . در بچه ها علت آن معمولا نامشخص است . در بعضی از موارد نیز ورود جسم خارجی در واژن یا به ندرت سوء استفاده جنسی باعث بیماری می شود .

چه کاری ممکن است انجام شود؟

زشک می تواند با یک سوآپ از ناحیه درگیر ، نمونه تهیه کند . اگر به طور مکرر به بیماری قارچی مبتلا شدید ، باید از نظر دیابت و وجود قند در ادرار بررسی شوید . اگر به تغییرات سرطانی مشکوک هستید ، باید نمونه برداری انجام شود . درمان این بیماری به عامل آن بستگی دارد . اگرعامل ، باکتری باشد آنتی بیوتیک ها مفید هستند ، گاهی شریک جنسی شما هم باید برای جلوگیری از انتشار عفونت مجدد تحت درمان قرار گیرد . کرم استروژن یا درمان جایگزینی با هورمون ها می تواند از ولوواژینیت جلوگیری کند .پزشک حتما به شما توصیه می کند که تا بهبودی کامل نزدیکی جنسی نداشته باشید .

 

 

 

 

 

 

 

Vulvovaginitis,علل ولوواژینیت,درمان ولوواژینیت,بیماری ولوواژینیت,ولوواژینیت زنان,نشانه های ولوواژینیت,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نه =