یکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
غربالگری شنوایی ارومیه hearing screening
غربالگری شنوایی ارومیه hearing screening

غربالگری شنوایی نوزادان

غربالگری شنوایی

اختلالات شنوایی (کم شنوایی و ناشنوایی) بدون علائم ظاهری بوده که اکثر افراد دارای این اختلال میباشند در همان بدو تولد و بصورت مادرزادی این مشکل را که پنهان و بسیار آرام است را با خود دارند. چرا میگوییم آرام و پنهان؟ زیرا نوزادان دارای اختلال شنوایی از نظر ظاهری هیچگونه تفاوت با سایر نوزادان نداشته و قابل شناسایی نمیباشند.

تشخیص ناشنوایی و کم شنوایی کودک تنها با غربالگری شنوایی نوزادان انجام میپذیرد.

با استفاده از دستگاه های بسیار پیشرفته غربالگری شنوایی نوزادان، امکان تشخیص و درمان کم شنوایی و ناشنوایی نوزادان در ماه های اول ممکن شده و هرچه این درمان سریعتر انجام شود، بهبود شنوایی کودک و تکلم کودک نیز سریعتر خواهد بود.

اگر غربالگری شنوایی نوزاد در سه ماهه اول تولد انجام نگیرد، ممکن است تشخیص آن تا ۲٫۵ سالگی به تاخیر بیوفتد و در گفتار و زبان کودک را تحت تاثیر بسیار زیادی قرار دهد و در نتیجه آن مشکلاتی در تحصیل و رفتار اجتماعی و در آینده بر روی شغل و تشکیل خانواده خواهد داشت.

غربالگری شنوایی نوزادان

نکات بسیار مهم:

بسیار مهم: تشخیص کم شنوایی و ناشنوایی نوزادادن در سن قبل از سه ماهگی انجام میگیرد.

بسیار مهم: در صورت تشخیص اختلال شنوایی، شروع درمان از سن قبل از شش ماهگی خواهد بود.

غربالگری شنوایی توسط چه کسی انجام میگیرد؟

غربالگری شنوایی نوزادان توسط ادیولوژیست (کارشناس شنوایی سنجی) صورت میپذیرد.

غربالگری شنوایی چگونه انجام میشود؟

این آزمایش با دستگاه های پیشرفته و بسیار سریع انجام میگیرد و هیچ گونه درد و ناراحتی برای نوزاد ندارد. در این تست، با استفاده از یک پروب نرم و تمیز که در ابتدای مجرای گوش خراجی قرار داده میشود، محرکی صوتی به گوش کودک ارسال میشود، در نتیجه سلولهای گوش داخلی این صدا را دریاف کرده و گسیلی (ECHO) به طرف گوش خارجی تولید میکند که بوسیه پروب دریافت شده و شکل موجی آن بر روی دستگاه غربالگری به نمایش درمی آید. به این آزمایش OAE میگویند که به صورت مستقیم حلزون گوش داخلی را بررسی مینماید. چرا که بیشتر مشکلات شنوایی مادرزادی در گوش داخلی ایجاد میشوند.

درباره اهمیت غربالگری شنوایی نوزادان بیشتر بخوانید (کلیک کنید)

 

 

غربالگری شنوایی نوزادان و بزرگسالان

تست غربالگری شنوایی در ارومیه, غربالگری شنوایی نوزادان در ارومیه, غربالگری شنوایی بزرگسالان در ارومیه, انجام غربالگری شنوایی در ارومیه, کلینیک شنوایی سنجی ارومیه, دستگاه پیشرفته غربالگری شنوایی در ارومیه –  Hearing Screening

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =