شنبه , ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
هیپوگنادیسم یا کاهش فعالیت بیضه در مردان
هیپوگنادیسم یا کاهش فعالیت بیضه در مردان

هیپوگنادیسم یا کاهش فعالیت بیضه در مردان

هیپوگنادیسم یا کاهش فعالیت بیضه در مردان

کاهش فعالیت بیضه که هیپوگنادیسم نامیده می شود ، منجر به کاهش تولید تستوسترون و نقص در تولید اسپرم می شود . پسرانی که به بلوغ نرسیده اند ، رشد آهسته ای دارند و رشد جنسی آنها نیز ممکن است با تاخیر صورت گیرد . بیماری هیپوگنادیسم یک بیماری نادر است .

رشد غیر طبیعی بیضه ها به علت اختلالات کروزومی (مثل سندرم کلاین فلتر) و نیز تولید میزان کم هورمون توسط هیپوفیز به علت تومر ممکن است باعث هیپوگنادیسم شود . اختلالاتی مانند پیچ خوردگی بیضه و اریون که باعث آسیب به بیضه می شوند نیز می توانند هیپوگنادیسم ایجاد کنند. مصرف الکل ، شیمی درمانی و اشعه درمانی هم می توانند باعث هیپوگنادیسم شوند.

علایم بیماری

اگر هیپوگنادیسم بعد از بلوغ رخ دهد شاید تنها اثر آن ناباروری باشد (به دلیل کاهش ساخت اسپرم) . با این وجود برخی علایم زیر ممکن است دیده شود:

  • ناتوانی جنسی
  • کاهش اندازه دستگاه تناسلی
  • کاهش میل جنسی
  • کاهش موهای صورت ، زیر بغل و عانه
  • کاهش قدرت عضلانی

اگر هیپوگنادیسم قبل از بلوغ رخ دهد ممکن است باعث تاخیر در شروع بلوغ شود.

چه کاری ممکن است  انجام شود؟

ابتدا پزشک از دستگاه تناسلی و صفات جنسی معاینه فیزیکی به عمل می آورد .

تست خونی نیز ممکن است برای ارزیابی میزان تستوسترون و هورمونهای جنسی و اختلالات کروموزمی انجام شود . در صورت وجود عامل زمینه ای ، درمان آن باید صورت گیرد.

به عنوان مثال هورمون های مردانه مصنوعی ممکن است برای درمان ناهنجاریهای بیضه  استفاده قرار گیرند. اگر کمبود هورمونهای هیپوفیزی علت این اختلال باشد می توان هورمونهای هیپوفیزی را برای بیمار تجویز نمود. تومر های هیپوفیز را نیز می توان با جراحی برداشت . در پسران هورمون درمانی باعث تحریک بلوغ می گردد. در مردان نیز باعث افزایش میل جنسی ، افزایش قدرت عضلانی و توانایی جنسی می گردد . عوارض جانبی هورمون درمانی آکنه و بزرگ شدن موقت پستان می باشد.

 

 

 

 

hypogonadism,هیپوگنادیسم,کاهش فعالیت بیضه در مردان,بیماری هیپوگنادیسم,علایم هیپوگنادیسم,درمان هیپوگنادیسم,,,,,,,

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 11 =