شنبه , ۳ آبان ۱۳۹۹
تزریقات داخل مفصلی Intra-articular injections

تزریقات داخلی مفصلی

تزریقات داخلی مفصلی چیست؟

یکی از موثرترین روشهای درمانی بیماری های التهابی زانو و آرتروز زانو به شمار میرود. این تزریقات داخل مفصلی برای کاهش التهاب مفاثل کاربرد فراوانی دارد اما درمان قطعی به حساب نمی آید.

انواع تزریقات داخل مفاصل :

  • تزریق کورتیکواستروئیدها (کورتون)
  • هیالورونیک اسید (مایع مفصلی مصنوعی)
  • PRP( پلاکت های تغلیظ شده)

تزریق کورتون:

موثرترین روش برای کاهش التهاب زانو، تزریق کورتون داخل مفصلی است، برای بیماریهایی مانند روماتیسم بیشترین نتیجه را دارد و در کوتاه مدت بسیار موثر واقع میشود اما در دراز مدت کارایی چندانی ندارد.

کورتونها عوارضی مانند پوکی استخوان نیز به همراه دارند اما دارو در سیستم گردش خون پخش نمیشود و برای کاربردهای محدود این عارضه مورد بحث نیست.

تزریق هیالورونیک:

هیارولونیک با نامهای تجاری مختلفی موجودند و با توجه به اینکه از سوی سازمان دارو و غذای آمریکا ، ایمن اعلام شده است اما این تزریق نیز درمان قطعی به همراه ندارد. تزریق هیالورونیک برای بیماری آرتروز که با کاهش ویسکوزیتی مایع مفصلی همراه است کاربرد فراوانی دارد و مانند روغن کاری مفاصل عمل میکند و موجب کاهش درد میشود.

تزریق PRP:

پلاکیتهای تغلیظ شده خاصیت ترمیمی دارند و برای بیماری آرتروز موثر است، این نوع تزریقات برعکس دو مورد قبلی در کوتاه مدت اثر مطلوبی ندارد ولی در بلند مدت برای جلوگیری از پیشرفت بیماری مفید واقع میشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بیماری آرتروز, بیماری روماتیسم, درمان آرتروز, درمان روماتیسم, تزریقات داخل مفصلی در ارومیه, دکتر تزریقات داخل مفصل در ارومیه, تزریق پی آر پی در ارومیه, تزریق PRP در ارومیه, تزریق هیالورونیک در ارومیه, تزریق کورتیکواستروئید در ارومیه, تزریق کورتون در ارومیه, بهترین دکتر تزریقات داخلی مفصل در ارومیه – Intra-articular injections

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + یک =