دوشنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۸
آمادگی برای مادر شدن
آمادگی برای مادر شدن

آمادگی برای مادر شدن

آمادگی برای مادر شدن

سه ماهه اول

بلاتکلیفی:در هفته های اول ، زن از بارداری خود مطمئن نیست و به دنبال نشانه ای از تغییرات بارداری در بدن خود است. واکنش زنان به این وضعیت متفاوت اسن.

تردید و دودلی: تقریبا تمامی زنان هنگامی که از بارداری خود مطمئن می شوند، دچار تردید می گردند. برخی از آنها زمان بارداری را مناسب نمی دانند ، برخی فکر می کنند که آمادگی ندارند و یا نگران تغییراتی هستند که ممکن است در روابط آنها با همسر و فرزندانشان ایجاد شود.

توجه به خود: در سه ماهه اول ، توجه زن بیشتر به خودش است. واکنش زن باردار نشان می دهد که در بدن تغییری اتفاق افتاده ولی وجود جنین هنوز نامعلوم است. زن باردار می گوید ((من باردارم)) بجای آنکه بگوید ((من بچه دار می شوم))

تغییرات جسمی و هورمونی ممکن است سبب تغییرات خلق و خو ، بی ثباتی و هیجانات گذرا شود. عصبانیت، خواب آلودگی یا خستگی شدید از تظاهرات این تغییرات است. ممکن است زن باردار بدون علت گریه کند و تحریک پذیر شود. این تغییرات موجب سردرگمی همسر می شود

سه ماهه دوم

تغییرات جسمی:تغییرات بزرگی مانند بزرگ شدن پستان ها و رحم، افزایش وزن و از همه مهمتر حرکت جنین ، به وجود جنین واقعیت می بخشد. زن باردار جنین را به صورت موجودی جدا ولی وابسته به خود احساس می کند. ممکن است زن باردار بگوید ((من بچه دار می شوم)).

توجه به جنین: در این زمان ، زن باردار حال عمومی بهتری دارد و به جنین بیشتر توجه می کند. مایل است در مورد تغذیه و نحوه رشد و نمو جنین بداند.

خود شیفتگی و درون گرایی: زن باردار به توانمندی خود در محافظت از جنین بسیار علاقمند است که گاهی به صورت خودشیفتگی بروزمی کند. به خوراک و پوشاکش بیشتر از گذشته اهمیت می دهد. برخی از زنان باردار شاغل ممکن است نسبت به شغل خود یا وقایع روزمره بی علاقه شوند.

سه ماهه سوم

آسیب پذیری: زن باردار در این زمان ومشخصا در ماه هفتم ، احساس می کند آسیب پذیر است و ممکن است به بچه آسیب برسدیا از بین برود . به همین دلیل از حضور در محیط های شلوغ خودداری می کند.

افزایش وابستگی:اغلب در هفته های آخر بارداری ، به همسر و خانواده احساس وابستگی بیشتری پیدا می کند. ممکن است مرتبا با محل کار همسر خود تماس بگیرد تا از دسترس بودن وی مطمئن شود. زن باردار خود را برای زایمان و مادر شدن آماده می کند و به محبت و توجه همسر خود بیشتر نیاز دارد. از خصوصیات بچه خود صحبت می کند و می گوید :(( من دارم مادر می شوم)).

نگرانی: معمولا او نگران است که درد زایمان شروع شود ، چه باید بکند . برای کاهش نگرانی بهتر است زن باردار در مورد ((همراه)) خود هنگام زایمان ،یا فردی که در صورت نیاز باید از فرزند دیگرش مراقبت کند و مسائل دیگر برنامه ریزی کند.

زوجین باید بدانند که این واکنش های روانی، طبیعی است و بتدریج برطرف می شود. همچنین ممکن است این تغییرات در بارداری اول و بارداری های بعدی متفاوت باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preparing for motherhood,مادر شدن,آمادگی مادر شدن,سه ماهه اول بارداری,سه ماهه دوم بارداری,سه ماهه سوم بارداری,نوزاد,فرزند,بچه دار شدن,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =