پنج شنبه , ۶ آذر ۱۳۹۹

تصمیم گیری میان شیر مادر و شیر خشک

تصمیم گیری میان شیر مادر و شیر خشک

تقریبا از هر کس بپرسید – متخصص زنان، ، متخصص اطفال ، دوستان ، افراد کاملا غریبه – شیر مادر را توصیه می کند.

این عقیده تا حدودی ، مبین بازگشت به ارزش های اوایل قرن نوزدهم ، ولی شامل علم پزشکی اخیر نیز است.تغذیه با شیر خشک در سال های ۱۹۵۰ مرسوم شد، زمانی که دانشمندان روش هایی مناسب برای پاستوریزه  کردن و نگهداری شیر گاو برای تغذیه ی نوزاد به وجود آوردند.تغذیه با شیر مادر از آنجا که مردم و سازمان ها ( از جمله کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا و آکادمی متخصصان نوزادان امریکا) مزایای پزشکی متعددی تشخیص داده اند، مجددا در حد وسیعی عمومیت یافت.

اما تصمیم گیری برای شیر دادن یا ندادن تنها یک مورد پزشکی نیست . این مسئله موضوعاتی چون راحتی ، زیبای شناسی ، شکل بدن و حتی شرایط پیرامون زایمان را نیز در بر می گیرد. تصمیم گیری برای نحوه ی تغذیه نوزاد ، یک انتخاب شخصی است که هر مادری باید خود تصمیم بگیرد.

آگاهی از نحوه ی تغذیه با شیر مادر تعهد فوق العاده ای را در بر می گیرد. بنابراین اگر دوست ندارید ، خودتان را مجبور نکنید. اگر فکر می کنید که تغذیه با شیر خشک بهترین تصمیم برای شما و فرزندتان است، در این مورد احساس گناه نکنید.

شاید بشنوید تغذیه با شیر مادر بهترین فرصت را برای مادر و فرزندش فراهم می کند، ولی تغذیه با شیر خشک نیز می تواند روشی بسیار گرم و دوست داشتنی برای تعامل با فرزند ما باشد، نه تنها برای مادر ، بلکه برای همسر و هر کس دیگرب که ممکن است در نگه داری از نوزاد کمک کند. گر چه تغذیه با شیر مادر از مزایای غیر قابل انکار معینی برخوردار است، اکثر نوزادانی که با شیر خشک تغذیه شده اند، کاملا سالمند و سالم باقی می مانند.

هر تصمیمی که می گیرید، قبل از زایمان بگیرید، بنابراین برای آمادگی برای لحظه ای که نوزادتان شروع به شیر خوردن می کند، زمان کافی دارید. برخی از خانم ها برای مدتی شیر دادن را انتخاب می کنند تا ببینند آن را دوست دارند یا نه. برخی از ابتدا به کار بردن هر دو روش شیر مادر و شیشه را انتخاب مب کنند ( پر کردن شیشه هم با شیر خشک و هم شیر مادر که دوشیده و در یخچال نگه داری شده باشد).

ارزیابی مزایای تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر به نوزاد شما فرمول مناسب و در مجموع غنی تری برای تغذیه یمناسب می دهد:

شیر انسان می تواند سیستم ایمنی نوزاد را تقویت کرده و از بروز انواع حساسیت ها ، آسم و سندروم مرگ ناگهانی نوزادان )SIDS) پیشگیری کند. همچنین در اولین سال زندگی نوزاد تعداد عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش می دهد.

شیر مادر شامل مواد غذایی ای است که کاملا با دستگاه گوارشی نوزاد مناسب است. شیر گاو زود هضم نیست و مواد غذایی آن بلافاصله برای نوزاد شما قابل استفاده نیست.

شیر انسان همچنین حاوی موادی است که از نوزاد در برابر عفونت ها تا زمانی که سیستم ایمنی بدن او کامل نشده محافظت می کند. این مواد به خصوص در آغوز به وفور وجود دارد که از سینه های مادر در چند روز اول بعد از تولد نوزاد ترشح می شود.

نوزادان به احتمال زیاد نسبت به شیر گاوواکنش حساسیتی نشان می دهند تا شیر مادر.

تغذیه با شیر مادر از نظر عاطفی اقناع کننده است.بسیاری از خانم ها زمانی که به فرزند خود شیر می دهند ، احساس ایجاد رابطه ی خاصی می کنند، و از این تجربه ی نزدیکی احساس لذت می کنند.

شیر مادر در دسترس است. نمی توانید بدون آن از خانه بروید. هرگز مجبور نیستید چند شیشه یا قوطی شیر خشک به همراه خود ببرید.

شیر مادر ارزان تر از شیر خشک و شیشه های شیر است.

مجبور به گرم کردن شیر مادر نیستید، همیشه دارای حرارت مطلوب است.

شیر مادر به طریقی از بارداری جلوگیری می کند( اگر چه کاملا قابل اطمینان نیست.

شیر دهی (تولید شیر) باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید ، که ممکن است در کم کردن وزن به دست آمده در دوران بارداری کمک کند.بوی مدفوع نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، به شدت نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند نیست.

شیر مادر طبیعی است- بدون افزودنی های نگه دارنده.

برخی مطالعات حاکی از آن است زنانی که شیر می دهند ، احتمال بروز سرطان پستان در طول زندگی آنان کاهش می یابد.

بررسی مزایای استفاده از شیر خشک

تغذیه با شیر خشکنیز مزایای فراوانی دارد. شاید به دلایل زیر تصمیم به این انتخاب بگیرید:

  • مایل به شیر دادن نیستید. اگر قبلا مایل نباشید، این اتفاق نمی افتد. برای کسی که حقیقتا پایبند به موفقیت نباشد، آزمایش و خطاهای بسیاری باید انجام شود تا شیر دادن میسر شود.
  • امتحان کرده اید، ولی سینه های شما برای تغذیه ی نوزاد ( یا نوزادان) به مقدار کافی شیر تولید نمی کند.
  • تغذیه با شیر خشک ممکن است با نوع زندگی شما سازگار تر باشد.اگر چه بسیاری از مادران شاغل شیر می دهند، بسیاری احساس می کنند ((هماهنگی)) نیا های شغلی آن ها با شیر دهی بسیار مشکل است.
  • برخی خانم ها کل مفهوم شیر دادن به نوزادشان (تراوش بدنی) را نامطلوب می دانند.
  • تغذیه با شیر خشک امکان شیر دادن به نوزاد را برای دیگران میسر می کند.
  • در صورتی که دچار یک نوع عفونت مزمن باشید ( مثلا ایدز) ، تغذیه با شیر خشک کمک می کند از عدم انتقال عفونت به نوزاد از طریق شیر مادر اطمینان یابید. خانم هایی که حامل ویروس هپاتیت ب هستند، می توانند از زمانی که نوزاد واکسن هپاتیت ب دریافت کند ، خودشان شیر بدهند.
  • در صورتی که بعد از زایمان شما یا نوزادتان بسیار بیمار باشید ، تغذیه با شیر خشک تنها راه ممکن برای شماست .مادر یا نوزادی که به دلیل زایمان دشوار در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) است اغلب نمی تواند شروع به شیر دادن بکند. مادر می تواند با استفاده از یک شیر دوش شیر سینه های خود را خالی و منجمد کند و تا شش ماه بعد به نوزاد بدهد.حتی اگر نوزاد نتواند شیر دوشیده شده را در این زمان استفاده کند ، دوشیدن حداقل باعث حفظ جریان شیر می شود . گاهی زمانی که مادر یا نوزاد بهبود یافت ، مادر می تواند بعدا جریان شیر را مجددا آغاز کند، ئلی این امکان همیشه میسر نیست و اغلب به همکاری با یک متخصص شیر دهی نیاز دارد.
  • در صورتی که قبل بر روی سینه های خود جراحی انجام داده باشید ، تغذیه با شیر خشک ممکن است برای شما بهترین راه باشد ( شاید قادر به تولید شیر نباشید) . هیچ دلیل پزشکی ای نشان نمی دهد شیر دادن تاثیری بر پیشرفت سرطان پستان بعد از تشخیص آن داشته باشد، ولی برخی از خانم هایی که جراحی کرده اندیا به خاطر سرطان پستان تحت درمان قرار گرفته اند ، قادر به شیر دادن نیستند. همچنین ، برخی شواهد حاکی از آن است که خانم هایی که سینه های خود را بزرگ کرده اند، مقدار کمی شیر تولید می کنند.اما بسیاری از این خانم ها مقداری شیر تولید می کنند و همچنان می توانند شیر بدهند.
  • اگر دارو های خاصی مصرف می کنید ، تغذیه با شیر خشک بهترین راه است . برخی از خانم ها داروهایی مصرف می کنند که از طریق شیر مادر عبور کرده و در حد نامطلوبی بر نوزاد اثر می گذارد. این دارو ها شامل دارو های ضد سرطان خون ( از جمله سیکلوفوسفامید، دوکسورباسین ، مثوترگزات وسیکلوسپورین)، پارلودل (بروموکریپتین) ،لیثیوم و برخی از دارو های میگرن ( مخصوصا ارگوتامین) است. در مورد هر دارویی که به طور مرتب مصرف می کنید، با دکتر خود مشورت کنید.

ورود به شیر دهی

دوران بارداری راهی طولانی برای آماده سازی بدن شما برای شیر دادن طی می کند.

هورمون های اصلی دوران بارداری موجب بزرگ شدن سینه ها وآماده کردن غدد درون سینه ها برای شیر دهی می شود. ولی می توانیدخود را برای شیردهی هر روزه آماده کنید. برای مثال ،می توانید نوک سینه های خود را به روش های مختلفی کمیمقاومکنید تا در نتیجه بعدا زخم آن به حداقل برسد.

از یک کرست شیردهی با لبه هایی که پایین می ۀآید استفاده کنید(اجازه بدهید لباس شما به نوک سینه هایتان مالیده شود).

نوک سینه های خود را بین انگشت شست و اشاره برای یک دقیقه بمالید و اینکار را هر روز انجام دهید.

پس از حمام یا دوش گرفتن ،نوک سینه های خود را با یک لیف حوله ای سریع بمالید.

به هر حال مراقب باشید ، تحریک نوک سینه ها در اواخر دوران بارداری می تواند موجب انقباضات رحمی شود. هنگامی که به اواخر دوران بارداری خود نزدیکمی شوید ، قبل از انجام ایننوع تحریک ، از پزشک خود سوال کنید . یک راه برای حل این مشکل ،مالیدن وازلین ، پماد ضد باکتری یا روغن بچه بر روی آرئول به جز نوک سینه هاست.

برخی از خانم ها نوک سینه های تو رفته دارند و در طول دوران بارداری نگران هستند که این امر شیر دادن را مشکل کند. معمولا ، این مشکل قبل از تولد نوزاد خود به خود اصلاح می شود ، ولی چند روش می تواند به این مسئله کمک کند:

از شست و انگشت اشاره ی یک دست برای عقب بردن پوست اطراف آرئول استفاده کنید . اگر با این کار نوک سینه ها بیرون نیامد ، با شست و انگشت اشارهی خود به آرامی آن را بگیرید ، به سمت بیرون بکشید و چند دقیقه ای آن را نگه دارید. این تمرین را روزی چند بار تکرار کنید.

می توانید کاپ های پلاستیکی مخصوصی بپوشید که برای سینه است( در اکثر داروخانه ها موجود است)و برای بیرون کشیدن نوک سینه ها طراحی شده است.

یکی از این روش ها ی آماده سازی را برای مدت کوتاهی در طول سه ماهه ی دوم شروع کرده و سپس به تدریج به مقدار زمانی که بر روی سینه های خود کار می کنید، بیفزایید یا تا زمانی که نوک سینه ها به خودی خود بیرون بماند ، کاپ ها بپوشید..

هجوم استروژن و پروژسترونی که در بدن شما در دوران بارداری با آن مواجه می شود، باعث بزرگ شدن سینه های شما گاهی در اندازه حیرت انگیزی می شود. این بزرگی از اوایل شروع می شود، در مدت سه یا چهار هفته بارداری ، که به همین دلیل یکی ازاولین نشانه های بارداری برای بسیاری از خانم ها التهاب سینه هاست. با پیشرفت بارداری ، مقدار کمی مایع سرم مانند از نوکسینه ها می چکد،. ولی تولید جدی شیر تا قبل از به دنیا آمدن نوزاد آغاز نمی شود.

نوزاد,شیر خشک,شیر مادر,دادن شیر به نوزاد,بهترین شیر برای نوزاد,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =