یکشنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۸
stroke سکته مغزی

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی چیست؟

علل و علائم سکته مغزی کدامند؟

سکته مغزی ممکن است زمانی رخ دهد که یک لخته خونی سبب انسداد شریان خون رسانی به مغز شود، در واقع سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن شریان مغزی که به دنبال آن اختلال در گردش خون آن قسمت از مغز را به دنبال دارد و باعث بروز علائمی مثل فلج شدن نیمی از بدن و صورت, اختلال در تکلم و راه رفتن میشود.

یکی از علل های دیگر بروز سکته مغزی حرکت لخته خون از قلب و یا عروق گردن بوده که وارد مغز میشود، مبتلایان به رماتیسم قلبی یا بیماران قلبی که دچار مشکل در ریتم قلبشان هستند، در بدن این افراد به دلیل بی نظمی ضربان قلب یک لخته خونی تشکیل میشود و به نقطه دیگری از بدن می رود که سرخرگ های رساننده خون به مغز را مسدود می کند، افرادی که سابقه سکته قلبی و یا مشکل دریچه ای دارند بیشتر مستعد ابتلا به سکته مغزی هستند.

سکته مغزی بر حسب درجه شدت خطرات و عوارض به سه دسته تقسیم میشوند،

انواع سکته مغزی

سکته مغزی ایسکمیک:

یکی از متداول ترین نوع سکته مغزی ایسکمیک است، که تقریبا از هر ۱۰ سکته مغزی ۹ مورد جزء این گروه قرار میگیرد، علل رخ دادن این نوع سکته مغزی، لخته خونی است که در رگ درون مغز اتفاق می افتد. ممکن است لخته خون در نقطه ای خاصی در حال گسترش باشد و یا از سایر نقاط بدن به مغز رسیده باشد، چنانچه سرخرگی که خون را به مغز می رساند مسدود شود سکته مغزی ایسکمیک رخ می دهد. البته علل های متعددی موجب بسته شدن رگهای خونی میشوند مانند، رسوب چربی ها در شریان ها ( آترواسکلروز) که سبب تشکیل لخته خون میشود.

سکته مغزی هموراژیک:

سکته مغزی هموراژیک زمانی که یک رگ خونی ضعیف  در مغز پاره شود و موجب خون ریزی در مغز شود رخ می دهد متوقف کردن این خون ریزی در مغز بسیار دشوار بوده، این نوع سکته مغزی بسیار خطرناک و مرگبار میباشد و به ندرت اتفاق می افتد،

حمله ایسکمیک گذرا:

این نوع سکته مغزی بر اثر گرفتگی رگ خونی و به صورت ناقص رخ می دهد، گرچه حمله ایسکمیک گذرا موجب آسیب دائمی نمیشود و چند دقیقه و یا چند ساعت طول میکشد، اما به عنوان نشانه های سکته مغزی نباید نسبت به آن بی توجه باشید.

مهم ترین علائم سکته مغزی کدامند؟

  • سردردهای ناگهانی شدید که بلافاصله بعد از آن شخص بیهوش میشود.
  • تاری ناگهانی دید خصوصا در یک چشم
  • احساس بی حسی و فلج ناگهانی در یک طرف بدن دست و پا، به خصوص در یک طرف صورت
  • کاهش تعادل بدن، اختلال در راه رفت، اختلال در صحبت کردن و یا فهم صحبت دیگران
  • عدم تعادل بدن به صورت ناگهانی که ممکن است با حال تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و قورت دادن غذا به سختی همراه است.

داشتن این علائم نشانه نرسیدن خون کافی به مغز است، چنانچه شما یا شخص دیگر دارای این علائم باشد باید هر چه سریعتر به پزشک برسانید، درمان فوری موجب آسیب کمتر مغز و بهبودی سریع و کاهش آسیب های فلج دائمی میشود.

آسیب های ناشی از سکته مغزی می تواند موقتی یا دائمی باشند. برای مثال شاید فرد دیگر قادر به تکلم نباشد و یا ممکن است، بعد از مدتی قدرت صحبت کردن پیدا کند. همچنین احتمال دارد دچار فلج جزئی یا کامل در دست ها و پا ها شود.

 

 

 

 

 

 

علل و علائم سکته مغزی کدامند؟, انواع سکته مغزی, مهم ترین علائم سکته مغزی کدامند؟, سکته مغزی ایسکمیک, سکته مغزی هموراژیک, حمله ایسکمیک گذرا, متدوال ترین نوع سکته مغزی کدامند, دلیل سکته مغزی چیست, سکته مغزی؟, stroke, لیست پزشکان جراح مغز و اعصاب ارومیه, بهترین دکتر درمان سکته مغزی در ارومیه, فوق تخصص مغز در ارومیه, فوق تخصص مغز و اعصاب ارومیه, متخصص مغز و اعصاب ارومیه, بهترین جراح مغز و اعصاب ارومیه, بهترین دکتر مغز و اعصاب در ارومیه, لیست پزشکان مغز و اعصاب ارومیه, مغز و اعصاب ارومیه, Neurologist , Neurosurgeon , Neurology

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =